Františkova huta

Orava

Františkova huta bola pôvodne železiareň. Dodnes sa z nej zachovala vysoká pec, obvodové múry vysokopecnej haly z pálených tehál, pozostatky vodného náhonu, dúchadlovej komory a základy skujňovacej huty, nazývanej hámor.

Zaujímavosťou je, že budova údajne nikdy nebola úplne dostavaná. Potvrdzuje to aj archeologický prieskum, ktorý sa tu vykonal.

Postavená bola v roku 1836 a výstavba trvala dlhých 19 rokov a železiareň bola v prevádzke až do roku 1862. Mala skôr regionálny účel.

O zásobovanie rudou sa starali bane Oravského panstva v Juráňovej doline, Habovke, Zuberci a Malatinej.

Vysoká pec, ktorá sa tu dodnes zachovala je pilierovej konštrukcie s pôvodnou výškou približne 12 metrov.

V súčasnosti sa o objekt stará priamo obec Podbiel, ktorá ho pravidelne udržiava. Objekt je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Filmy:

Nakrúcali sa tu dva filmy od Juraja Jakubiska. V roku 1984 to bola Tisícročná včela a v roku 1997 Nejasná správa o konci sveta.

Ako sa sem dostať?

Táto skutočne zachovalá zrúcanina je celoročne prístupná a nachádza sa nad obcou Podbiel v okrese Nižná, približne 10 km od mesta Tvrdošín.

Pokiaľ pôjdete peši z obce Podbiel, vydajte sa po hlavnej ceste smerom na Oravský Biely Potok. Prejdete cez most Bieleho Potoka a po ľavej strane uvidíte zrúcaninu Františkovej huty.

Kde parkovať?

Veľmi obmedzené parkovacie miesto nájdete pri hlavnej ceste, medzi obcami Podbiel a Oravský Biely Potok v lokalite Píla. Františkova huta je z tohto miesta dostupná najlepšie, len za pár minút.

Verejná doprava:

Vlakom do železničnej stanice Podiel. Najbližšia zastávka autobusu Podbiel, píla.

Údaje o čase a dĺžke sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podbiel – Františkova huta a späť.

zdroj: Čierne diery

Dĺžka:4 km Čas:1 hod Stúpanie:28 m Klesanie:28 m Lokalita: Orava Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Podbiel
Trasa: Podbiel - Františkova huta a spät

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava