Dóm svätej Alžbety

Košice

Najväčší kostol na Slovensku s kapacitou až 5000 ľudí je zasvätený sv. Alžbete uhorskej. Dóm svätej Alžbety, Košický dóm, alebo Metropolitná katedrála svätej Alžbety je nesprávne označovaný ako najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Dominantu mesta Košice môžeme obdivovať na Hlavnom námestí, pri Urbanovej veži a Spievajúcej fontáne.

Vonkajšia dĺžka dómu sv. Alžbety je 60 m, šírka 36 m, výška severnej veže 59 m, hlavnej lode 24 m a bočných lodí 12 m. Stavba katedrály mala výrazný vplyv na staviteľskú činnosť v mestách Prešov, Bardejov, Sabinov, Rožňava a ovplyvnila aj výstavbu chrámov v Poľsku.

Dóm svätej Alžbety
Dóm svätej Alžbety – foto: Govisity

Stručne z histórie

Na mieste súčasnej katedrály stál predchodca. Najstarší kostol Košíc bol zasvätený svätému Michalovi a vznikol pravdepodobne v polovici 11. storočia. Pôvodný kostol zničil požiar približne v roku 1380.

Presný dátum začiatku stavby nového kostola nie je známy. Predpokladá sa, že to bolo v rokoch 1380 až 1402. Stavba prebiehala na etapy a dátum ukončenia sa spája s dokončením presbytéria v roku 1508. V ďalších rokoch prebiehali rekonštrukcie, tá posledná v roku 2015 a 2016. Rekonštruoval sa interiér Matejovej veže s labyrintom schodísk a tajnou relikviárnou miestnosťou.

Po schodoch na Žigmundovu vežu

Žigmundova veža ponúkne návštevníkom najkrajší výhľad na Košice, počas výstupu cez točité schodisko neprehliadnete expozíciu zvonového a hodinového zariadenia.

Dóm svätej Alžbety
Dóm svätej Alžbety – foto Govisity

Dóm Svätej Alžbety – otváracie hodiny

Je možné zakúpiť lístky na samostatné vstupy, alebo kompletnú prehliadku so sprievodcom. Cenník vstupov na Severnú, Južnú vežu, Rakociho kryptu, Kráľovské schody a Kaplnku sv. Michala a otváracie hodiny nájdete priamo tu.

Počas prehliadky interiéru navštívime napríklad Rákociho kryptu, Kráľovské oratórium a Kaplnku svätého Michala.

Košice zo Žigmundovej veže

Prejdite sa virtuálne po Žigmundovej veži a doprajte si nádhernú panorámu Košíc.

Bohoslužby v Dóme sv. Alžbety

Rozpis bohoslužieb vo všedné dni, nedele a sviatky zverejňuje Farnosť sv. Alžbety na svojich webových stránkach tu.

Kam v okolí

V Košiciach a okolí navštívte ZOO Košice, Vyhliadkovú vežu Hradová, Košickú detskú železnicu, Východoslovenské múzeum, Jakabov palác, Mestský park. Botanickú záhradu, alebo Slovenské technické múzeum.

foto: Govisity, zdroj: Vikipedia


Lokalita Košice
Prístupový bod Hlavné námestie
Detská železnica Košice
Košice Detská železnica Košice
Čipčie z Turia
Malá Fatra Čipčie z Turia