Čutkovská dolina

Liptov

Známa – nezmáma je prezývaná Čutkovská dolina, ktorá sa nachádza v krásnom tichom prostredí, neďaleko mesta Ružomberok na Liptove. Spoznajte okrem okolia koliby aj všetky jej nádherné zákutia, tiesňavy a vodopády.

Náučný chodník prevedie celou dolinou, má 10 informačných tabúľ, 6 mostíkov a oddýchnuť si môžete na drevených lavičkách. Nájdete tu tiež niekoľko verejných ohnísk a studničky s pitnou vodou. Čutkovská dolina je vhodná pre deti a rodinnú prechádzku.

Detský park Obrovo pri kolibe

Väčšina návštevníkov pozná atrakcie, ktoré sa nachádzajú v okolí koliby, ktorá ponúka občerstvenie a ubytovanie. Zábavný park Obrovo má pre deti trampolíny, adrenalínové atrakcie, lanové prekážky, šmýkačky a detské hry. Prejdite sa okolo rybníka až ku malej priehrade cez Čutkovský potok. Nevynechajte obed v tradičnej liptovskej drevenej kolibe.

Čutkovská dolina - Obrovo
Čutkovská dolina – foto: Obrovo

Jelení a Jamišný vodopád

Tie najkrajšie miesta Čutkovská dolina ukrýva až na jej úplnom konci. Odporúčame prejsť trasu po celom náučnom chodníku, z ktorého vedie najprv odbočka na Jelení vodopád.

Tento vodopád má výšku 24 metrov. Najmohutnejší je v jarných mesiacoch, alebo po výdatných dažďoch. Na jeseň, alebo v zime je takmer suchý.

Ďalšia odbočka z doliny nasmeruje k Jamišným vodopádom. Nižný vodopád je vysoký 12 metrov a Vyšný má výšku 5,5 metra. Vodopády boli dlho ukryté pred očami obdivovateľov. Sprístupnili ich až po vybudovaní nového chodníka a drevených mostíkov.

Čutkovská dolina
Čutkovská dolina

Tiesňava na konci doliny

Medzi najväčšie lákadlá Čutkovskej doliny patrí Tiesňava za dierou v nadmorskej výške 850 metrov. Nájdete ju až v samom závere doliny.  V tiesňave vybudovali schody do pevnej skaly, ale aj ochranné zábradlie a je skutočne úchvatná.

Kaňon tiesňavy má dĺžku 68 metrov a v minulosti ho vytvoril Čutkovský potok.

Čutkovská dolina – Bezbariérová dolina

Celá dolina až po Chatu pod Kozím je bezbariérová. Priechodná je tiež na horskom, alebo trekingovom bicykli.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza neďaleko Koliby u Dobrého pastiera v Čutkovskej doline, približne 7 km od Ružomberka. Najbližšia zastávka autobusu mestskej hromadnej dopravy je v lokalite Klačno, otočka. Premávajú sem linky MHD zo železničnej stanice v Ružomberku.

Kam v okolí?


Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Ružomberok, Černová
Občerstvenie Koliba u Dobrého pastiera