Chmarošský viadukt

Horehronie Nízke Tatry

Chmarošský viadukt je súčasťou železničného technického diela – Telgártska slučka. Prezývajú ho tiež najkrajší železničný most pod Kráľovou hoľou, alebo viadukt Telgárt. Chmarošský viadukt sa nachádza na jednokoľajnej železničnej trati Margecany – Červená skala, nad obcou Telgárt.

Doteraz poznáme niekoľko názvov tejto stavby – Chmarošský viadukt, ale aj Chramošský viadukt, most Telgárt a viadukt Telgárt. Skvelý výhľad na túto železničnú sústavu je zo zastávky Telgárt – penzión.

Chmarošský viadukt

Technické zaujímavosti, Telgártska slučka a Chmarošský viadukt

Most pochádza z roku 1933 a je prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu.

Telgártska slučka patrí medzi najnáročnejšie železničné technické stavby na Slovensku, pretože vďaka Telgártskemu tunelu, Telgártskemu a Chmarošskému viaduktu prekonáva náročné stúpanie, až 31 metrov a sklon 12,5 ‰ (promile).

Viadukt tvorí 9 oblúkov. Je vysoký 18 m, dlhý 113 metrov a prechádza ponad Gregorovu dolinu, nazývanú Chmaroška.

Tento unikátny viadukt bol postavený počas hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia a na jeho budovaní sa podieľalo viac ako 7 000 ľudí. Na stavbe pracovali muži a ženy, väčšinou miestni obyvatelia.

Chmarošský viadukt
Chmarošský viadukt – foto: OOCR Horehronie

Ako sa sem dostať?

Most je veľmi dobre viditeľný z hlavnej cesty medzi obcami Telgárt a Vernár. Vedie k nemu aj lesná cesta. Z tohto miesta máte pohodlný prístup ku všetkým významným pamiatkam – Telgártska slučka a Chramošský viadukt.

Parkovanie a verejná doprava

Auto sa dá odstaviť pri Café Telgárt, parkovať odporúčame tiež, v lokalite Ski Telgárt. Najbližšia autobusová zastávka sa nachádza v obci Telgárt (Telgárt, OcÚ), alebo zastávka železnice priamo v obci Telgárt – penzión.

Kam v okolí?

Z obce Telgárt vedie červená značka na najnavštevovanejší vrch Nízkych Tatier, Kráľovu hoľu. Z Telgártu prídete na vyhliadku Borovniak a Strmá Prť. Navštívte neďaleko prameň Hrona, Chamkovu stodolu, alebo Syslovisko nad Muráňom. Doprajte si kávičku a pochutiny v Depo Café Telgárt s výhľadom na Chmarošský viadukt.

foto: Xtrodinary, Ivou Houska, Shutterstock


Lokalita Horehronie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Telgárt
Trasa Telgárt - Chmarošský viadukt
Občerstvenie Horehronská kúria