Chamkova stodola

Horehronie

Viete na čo slúžila Chamkova stodola a aký je príbeh tejto historickej stavby pod Kráľovou hoľou na Horehroní? Vek stodoly sa odhaduje na 150 rokov a využívala sa ako preprahová stanica konskej pošty na trase Poprad – Tisovec.

Stavba sa objavila vo filme Nevesta hôľ

Pomenovanie dostala po gazdovi Jurajovi Chamkovi, ktorý ju kúpil v roku 1935. Budovu humna spálili so súhlasom majiteľa v roku 1937, počas nakrúcania filmu Nevesta hôľ.

Chamkovej stodole predpovedali postupný zánik. Našťastie sa našla partia nadšencov, ktorí je zachránili pred nenávratným zrútením a zatečením. Vďaka verejnej zbierke pomohli aj darcovia a vyzbierali viac ako 8 tisíc eur. Spojili sa aktivisti, organizácie, remeselníci a dobrovoľníci, čoho výsledkom je nová šindľová strecha.

Obnovy by sa v budúcnosti mohli dočkať aj vnútorné hlinené omietky. V interiéry by mala vzniknúť malá foto expozícia odkazujúca na tradíciu stodoliarstva a históriu Chamkovej stodoly.

Chamkova stodola
Chamkova stodola v pôvodnom stave – foto Luboš Houska

Ako prídem ku Chamkovej stodole?

Stodolu zbadáme hneď pri hlavnej ceste, ktorá spája Šumiac a Telgárt. V blízkosti odbočuje poľná cesta. Cez polia a lesné cestičky sem prídeme pešo zo Šumiaca.

Parkovanie a verejná doprava

Je tu veľmi obmedzený priestor na parkovanie. Auto odporúčame nechať pri odbočke na poľnú cestu, alebo na malom odpočívadle Mendre Hrona. Najbližšia autobusová zastávka Šumiac, zubná ambulancia.

Kam v okolí?

Kam na výlet na Horehroní? Okolie Šumiaca a Telgártu je bohaté na turistické zaujímavosti. Zo Šumiaca vedie turistická trasa na Kráľovu hoľu, ktorú môžeš zdolať aj na elektrobikeu. V Telgárte si dopraj kávičku v Depo Café s parádnym výhľadom na Chmarošský viadukt. V neďalekom Národnom parku Muránska planina navštív Muránsky hrad, alebo Sysľovisko Biele vody.

foto: Shutterstock, Luboš Houska


Lokalita Horehronie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Šumiac