Budatínsky hrad

Žilina

Budatínsky hrad sa nachádza v prekrásnom prostredí, na sútoku riek Váh a Kysuca. Obkolesuje ho zrekonštruovaný Budatínsky park, ktorému dominujú staré platany, javory a lipy. Budatínsky park je ako stvorený na prechádzky a oddych. Natrafíte tu aj na strom roka 2016 – Platan javorolistý. Vysoký je 27 metrov, obvod kmeňa má 6 metrov a jeho vek sa odhaduje na 270 rokov.

Ako sa dostať na Budatínsky hrad?

Po červenej cyklotrase, ktorá vedie po pravom brehu rieky Váh. Vstup do parku sa nachádza pri sútoku rieky Váh a Kysuca. Dlhšia trasa vedie po modrej značke z Budatína. Chodník začína na Námestí hrdinov a pokračuje podchodom a následne cez most, ponad rieku Kysuca. Za mostom odbočte doľava.

Budatínsky hrad
Budatínsky hrad – foto: Turisticky

Obľúbené podujatia v Budatínskom parku

Pravidelne sa tu konajú podujatia Budatínsky rínok, Výstava kvetov, Den rodiny a iné. Info TU.

Stručne z histórie Budatínskeho hradu

Prvá písomná zmienka o Budatínskom hrade pochádza z roku 1321. Najstarší hrad pozostával z valcovitej veže so vstupom z prízemia a ďalších stavieb z dreva a hliny, ktorých polohu však archeologický výskum neodhalil. Hrad bol obohnaný hradbou a vodnou priekopou na vonkajšej strane opevnenia.

Zrejme najzávažnejšie boli prestavby v 19. a 20. storočí za posledných majiteľov – Čákiovcov. Pri požiari v roku 1849 bola poškodená najmä južná a západná časť barokového paláca, ktoré následne rozobrali.

Aj to je vysvetlenie, prečo ho niektorí doteraz mylne nazývajú Budatínsky zámok.

Budatínsky hrad
Budatínsky hrad – foto: Shutterstock

Otváracie hodiny parku a cenník vstupného na Budatínsky hrad

Otváracie hodiny sa môžu líšiť podľa sezóny. Ako je dnes otvorené si overíte priamo na stránkach Považského múzea. Budatínsky park a kaplnka sú sprístupnené bezplatne. Ušetríte na rodinnom vstupnom, aktuálny cenník nájdete priamo tu. Vyhliadka z veže Budatínskeho hradu je z poveternostných dôvodov zatvorená od 1.11. do 31.3.

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné parkovisko sa nachádza priamo pred vchodom do Budatínskeho parku na Záhradnej ulici. Železničná a autobusová stanica v Žiline je vzdialená od Budatínskeho hradu peši asi 40 minút. Najbližšia autobusová zastávka mestskej dopravy – Námestie hrdinov.

Obdivujte vzácne expozície

Kaplnka Budatínskeho hradu pochádza z polovice 18. storočia a je zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Najvzácnejšou umeleckou a historickou pamiatkou v nej je iluzívna oltárna architektúra, v ktorej je umiestnený oltárny obraz nepoškvrneného počatia Panny Márie. Pochádza od významného maliara K. J. Aigena.

Nová stála expozícia Drotárstva v Budatínskom hrade je pre verejnosť sprístupnená od 31. 7. 2016. Prostredníctvom historických artefaktov z drôtu a plechu, dobových dokumentov, fotografií a výtvarných prác z unikátnej drotárskej zbierky Považského múzea, predstavuje históriu a materiálne prejavy pôvodného remesla od jeho vandrovných počiatkov až po továrenskú výrobu. Približuje podnikateľské úspechy slovenských drotárov v cudzine a remeselný fortieľ, ktorý ich preslávil po celom svete.

Hradná expozícia je po rekonštrukcii sprístupnená od 31. 7. 2016, ponúka prehliadku 3. nadzemného podlažia a veže. Na 3. nadzemnom podlaží sú inštalované expozície Dejiny Žiliny a Dobový interiér. V októbri 2019 boli otvorené priestory 2. nadzemného podlažia, kde sa nachádza archeologická expozícia Pred hradbami, za hradbami. Je venovaná opevneniam a ich vývoju od praveku po neskorý stredovek. 

Kam v okolí?

Z Budatína vedie červená turistická značka na Vyhliadkovú vežu Dubeň. Navštívte Rozhľadňu v Divinke, Rozhľadňu na Svederníckom vrchu, alebo ďalšie expozície Považského múzea: Čičmany, Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach a Hrad Strečno.

zdroj: PMZA


Dĺžka:
1 km
Čas:
3 hod
Lokalita Žilina
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Žilina, Budatín
Občerstvenie

Hradná kaviareň