Bratislavský hrad

Bratislava

Bratislavský hrad sa stal s jeho bohatou históriou pýchou Slovenska a symbolom hlavného mesta. Pravidelne sa v jeho nádherných priestoroch organizujú zaujímavé výstavy či významné poduajtia. Otváracie hodiny, vstupné a miesto na parkovanie nájdete v článku. Odhaľte viac informácií o ikone Bratislavy.

Stručná história a zaujímavosti

Najstaršia písomná zmienka o Bratislavskom hrade sa viaže k roku 907, keď sa pod menom Pressalauspurch spomína v Salzburských análoch v súvislosti veľkou bitkou medzi Maďarmi a Bavormi. Toto meno nieslo významné veľkomoravské hradisko vybudované v priebehu 9. storočia.

Jeho počiatky siahajú aj do 13. storočia. Z tohto obdobia pochádza tzv. Korunná veža hradu. Najväčšiu skazu žiaľ vykonal masívny požiar v roku 1811. Od tohto času sa ruiny hradu postupne rekonštruovali až do dnešnej podoby, ktorú obdivujú mnohí návštevníci. Na hrade môžete tiež navštíviť Historické múzeum.

Bratislavský hrad

Prehliadka

Súčasťou prehliadky je podmanivý interiér, ktorým sa pýši Bratislavský hrad. Prejdite sa cez veľkolepé schodisko ešte z čias Márie Terézie. Počas návštevy obdivujte schodisko a z Korunnej veže obdivujte výhľad na celé mesto a okolie. V západnej časti hradu sa nachádza administratívna budova, pôvodne slúžiaca ako stajne, dnes v nej sídlia kancelárie poslancov NRSR.

Baroková záhrada

V areáli Bratislavského hradu objavíte vznešenú Barokovú záhradu, vhodnú na romantické prechádzky. Budete tu obdivovať 122 nádherných strieborných líp, mnohé sochy s vlastným historickým významom a fontánu. Záhradu obkolesuje vysoký múr postavený na presných základoch pôvodného múru.

Bratislavský hrad

Výstavy a podujatia na Bratislavskom hrade

Ak ste milovníci slávností, koncertov či predstavení Shakespearových hier, prídete si na svoje počas Bratislavského kultúrneho leta na nádvorí hradu. Pravidelné kultúrne podujatia sledujte TU. Súčasné a plánované výstavy na Bratislavskom hrade sú zverejnené na tomto webe.

Otváracie hodiny a vstupné

Bratislavský hrad je otvorený denne od 10:00 do 18:00 a posledný vstup o 17-tej. Podrobnosti nájdete na tejto stránke.

Cenník: Základné vstupné je 12€, Seniori, študenti a žiaci platia 6€. Zľavy a rodinné vstupné nájdete TU. Ušetríte pri zakúpení rodinnej vstupenky, alebo ak ste držiteľ preukazov ISIC, ITIC, Euro 26, alebo ŤZP.

Kontakt: +421 2 204 83 104  a e-mail: bratislavskyhrad@snm.sk

Bratislavský hrad

Ako sa dostať na Bratislavský hrad?

Na Bratislavský hrad prídete MHD z Hodžovho nám. – trolejbus č. 203 a 207, vystúpime na zastávke Hrad, alebo Zámocká. Pešo prídeme na Bratislavský hrad zo Starého mesta po Zámockej ulici. Od Mosta SNP sem prídeme po Zámockých schodoch.

Najbližšie parkovisko

V podzemnej garáži, vjazd od ulice Palisády. Pre návštevníkov SNM-Historického múzea bude uplatnená zľava 50%. (nutné predložiť parkovaciu kartu v pokladni múzea).

Kam na výlet v Bratislave a okolí?

Navštívte napríklad Pamätník Slavín, Biele Skaly v Dúbravke, Hrad Devín, Sandberg, alebo Vyhliadkovu vežu na Devínskej Kobyle.

foto: Shutterstock, ŽupaBA VUCBA

Dĺžka:1 km Čas:2 hod Stúpanie:61 m Klesanie:61 m Lokalita: Bratislava Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Bratislava
Web: https://www.visitbratislava.com/sk/miesta/bratislavsky-hrad/

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava