Botanická záhrada Košice

Košice

Botanická záhrada v Košiciach sa nachádza na úpätí kopcov v severnej časti mesta Košice a je súčasťou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika od roku 1960. Pôvodne vznikla na 3ha v roku 1950 v dnešnom areáli Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie, odkiaľ sa neskôr presunula na dnešnú, s lesom susediacu lokáciu. Cenník a otváracie hodiny Botanickej záhrady UPJŠ Košice nájdete na konci článku.

Súčasná rozloha záhrady je 30 ha, z ktorých 24 ha tvorí jej lesná časť. Prvý skleník postavili v záhrade v roku 1958 a po roku 1989 sa postavilo ďalších 8 skleníkov, z ktorých 4 sú expozičné a 4 pestovateľské. Tri najväčšie skleníky prešli kompletnou rekonštrukciou v roku 2014. 

Botanická záhrada Košice
Botanická záhrada Košice – foto: Govisity

Botanická záhrada v Košiciach je najvýznamnejšia v strednej Európe

Záhrada je Chráneným areálom od roku 2002 a je jednou z najvýznamnejších záhrad v strednej Európe. Disponuje 4600 rastlinnými druhmi z ktorých najvzácnejšia je zbierka 1200 druhov kaktusov a rastlina Wollemia vznešená, ktorá sa datuje až do obdobia dinosaurov. Lesná časť záhrady je tvorená z lesných celkov pôvodných druhov drevín v prirodzených zoskupeniach pochádzajúcich z pôvodných oblastí Bankovo a Čermeľského údolia.

Na ploche 4 ha sa nachádza pre návštevníkov atraktívna voňavá expozícia dekoratívnej flóry tvorená hlavne z orchidejí. Súčasťou záhrady je aj Herbár a Thaiszova knižnica. V skleníkoch nájdete zbierku hmyzožravých a ďalších tropických a subtropických druhov flóry. V skleníkoch sa koná aj návštevnícky populárne podujatie – Výstava živých a tropických motýľov

Botanická záhrada Košice
Botanická záhrada Košice – foto: Govisity

Súčasťou botanickej záhrady je farmárska mini zoo

Botanická záhrada v súčasnosti aktívne rozvíja vedecko-technickú činnosť a dlhodobo sa zameriava na  popularizáciu botanickych disciplín a budovanie tradície botanických výstav. Najmenší návštevníci ocenia návštevu farmárskej mini zoo a Včelárskeho náučného chodníka. V záhrade sú inštalované detské hojdačky a preliezky pre ďalšie aktivity. 

Otváracie hodiny

  • Záhrada je verejnosti prístupná v celoročne v sezónnych časoch za poplatok vrátane víkendov a sviatkov
  • Prehliadka záhrady je možná individuálne
  • Záhradu si môžete prehliadnuť aj skupinovo v slovenskom a anglickom jazyku v pracovné dni
  • Pozrite sa ako je dnes otvorené a na cenník vstupného
Botanická záhrada Košice
Botanická záhrada Košice – foto: Govisity

Do záhrady vstúpite cez zrekonštruované návštevnícke centrum, kde okrem lístkov môžete zakúpiť suveníry a aj živé rastliny. Do záhrady nie je povolený vstup so psom. 

Parkovanie a verejná doprava

Malé bezplatné parkovisko priamo pri Botanickej záhrade, ale dá sa zaparkovať aj v blízkom okolí. Najbližšia autobusová zastávka Botanický záhrada.

Kam na výlet v Košiciach a okolí?

Článok napísala Vejafoto: Govisity


Lokalita Košice
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Košice, Mánesova ulica