Zbyňovský budzogáň

Súľovské vrchy

V Rajeckej doline, na svahu pod vrchom Žibrid, sa nachádza veľmi zaujímavý prírodný úkaz. Skalný Zbyňovský budzogáň. Vedie sem trasa cez náučný chodník Stratený budzogáň z Rajeckých Teplíc. Tento výtvor prírody sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku.

Skala vznikla erozívnou činnosťou vody po dlhé storočia. Skalný útvar má úzku základňu a širšiu vrchnú časť. Dosahuje výšku takmer 14 metrov.

Čo hovorí legenda?

O skalnom budzogáni existuje jedna legenda, ktorá vysvetľuje jeho vznik. V minulosti na tomto svahu rástol Hromodub. Jedného dňa okolo neho prechádzal obor, a keďže mu chýbal budzogáň, tak si povedal, že si z toho Hromodubu nejaký vyrobí. Ako si tak vyrezával svoj nástroj, nevšimol si, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, tak sa veľmi nahneval a z celej sily ho zapichol do zeme a preklial ho. Z budzogáňa sa stala skala, ktorá tam stojí dodnes.

Zbyňovský budzogáň
Zbyňovský budzogáň

Trasa na Zbyňovský budzogáň

Ku skale vedie veľmi jednoduchý turistický chodník, ktorý vás dovedie priamo pred budzogáň, ale aj na skalnú vyhliadku nad ním.

Trasa začína v Rajeckých Tepliciach na Námestí SNP a ďalej prechádza ponad obec Zbyňov. Sledujte žltú turistickú značku. Prevýšenie je do 500 m s dĺžkou približne 6,5 km.

Trasa zo Súľova cez Sedlo Patúch a Žibrid trvá do 1:40 hod. Sledujte najprv červenú značku a potom trasu náučného chodníka. Chodník je dobre značený smerovými šípkami.

Zbyňovský budzogáň

Náučný chodník Stratený budzogáň

Prednedávnom z Rajeckých Teplíc vybudovali náučný chodník Stratený budzogáň so 6 stanovištami. Na každom stanovišti sa dozviete viac o prostredí, ktorým práve prechádzate. TU začína náučný chodník v Rajeckých Tepliciach.

Cestu si môžete asi o polovicu skrátiť, pokiaľ začnete túru v obci Zbyňov.

Parkovanie a verejná doprava

V Rajeckých Tepliciach záchytné parkovisko pri Penzióne Mlynárka, pred parkom, na ulici Osloboditeľov. V Zbyňove parkovisko pred Jednotou, na Obchodnej ulici. Rajecké Teplice, aj Zbyňov majú železničnú zastávku. Vlaky premávajú zo Žiliny a Rajca. Autobusová stanica v Rajeckých Tepliciach a v Zbyňove na rázcestí.

Kam v okolí?

Odporúčame Hojdačku nad mestom Rajecké Teplice v lokalite Skalky. V okolí navštívte vrch Žibrid, Lietavský hrad, alebo Rozhľadňu Dubová nad Rajcom. Pozrite sa kam na výlet v Súľovských skalách.

Podcast Zbyňovský budzogáň

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Rajecké Teplice – Zbyňovský budzogáň a späť.

Zdroj: Obec Zbyňov

Dĺžka:13 km Čas:4 hod Stúpanie:500 m Klesanie:500 m Lokalita: Súľovské vrchy Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Zbyňov, Rajecké Teplice
Turistická
značka:
žltá
Trasa: Rajecké Teplice - Zbyňovský Budzogáň a späť Občerstvenie:

Hostinec u Martina

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava