Vyskúšajte kúsok Cesty hrdinov SNP

Šariš

Objavte Duklu, Svidník a okolie, spojte turistiku s históriou a súčasnosťou. Pešia turistika má na Severovýchode Slovenska, v okolí Svidníka a Bardejova, ideálne podmienky. Na výber je nepreberné množstvo trás a vrcholov vhodných pre masovú a individuálnu túru v nádhernom prírodnom prostredí zachovaných lesov. Prejdite časť cesty SNP a spoznajte krásy tohto kraja.

Cesta SNP - Pamätník na Dukle
Cesta SNP – Pamätník na Dukle

Práve tu na Dukle sa začína najdlhšia a jedna z najdôležitejších turistických magistrál na Slovensku – Cesta hrdinov SNP. Je dlhá 770 km a končí pri Devíne. Nie je dôležité ju zdolať naraz, ale absolvovať aspoň jej časť a urobiť niečo pre svoje zdravie. Súčasťou turistiky bude aj poznanie tohto nádherného kúta Slovenska.

Informuje o tom Riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu ŠARIŠ – Bardejov Ing. Radomír Jančošek.

,,Celá trasa Cesty hrdinov SNP je výborne značená červeným turistickým značením. Pomenovaná bola v roku 1956 a zvládne ju priemerne zdatný turista, či občasný športovec. Určite stojí zato absolvovať aspoň jej časť. Kraj od Dukly, cez Svidník, až po Bardejov poskytuje dobré možnosti ubytovania turistického tipu. Vo Svidníku k nim patria napríklad kemp Aquaruthenia, penzión Stavbet, apartmány Stará Pošta. Trasa vedie aj na Čiernu Horu, kde je útulňa s vyhliadkovou vežou, kde sa dá tiež prespať. Vyskúšať si môžete aj túru na Rohuľu, či Stavok, Vyhliadku s útulňou nad Svidníkom, mestský lesopark. Nezabudnite si pozrieť aj unikátne drevené chrámy,“ vymenúva R. Jančošek.

Dodáva, že pokiaľ sa vám jarný pohyb zapáči, môžete absolvovať výstup na horu Makovica, alebo trénovať na 64. ročník Dukelského behu mieru. Beží sa 3. septembra na trati Dukla – Svidník (19 km), štart na Dukle (479 m n.m.), cieľ bude v centre Svidníka (244 m n. m.).

4 tipy ako sa pripraviť na cyklosezónu

Cyklotrasy v okolí Svidníka

Vyskúšajte 4 cyklotrasy vo svidníckom okolí

1. cyklotrasa: Svidník – Nižná Jedľová – Vyšná Jedľová – Belejovce – Vápenické sedlo – Vápeník – Svidnička – Kružlová – Kapišová – Svidník  (dĺžka 27,9km)

2. cyklotrasa: Svidník – Jurková Voľa – Svidník (dĺžka 11,1km)

3. cyklotrasa: Svidník – Nižný Orlík – Vyšný Orlík – Nižný Mirošov – Roztoky – Kečkovce – Vápenické sedlo – Belejovce – Vyšná Jedľová – Nižná Jedľová – Svidník (dĺžka 31,2km)

4. cyklotrasa: Svidník – Kapišová – Nižná Jedľová- Svidník (dĺžka 12,7km)

Drevený kostol Ladomirová
Drevený kostol Ladomirová

Karpatská drevená cesta

Nevšedná turistická atrakcia, ktorou sa Svidník a jeho okolie pýši, je tzv. Karpatská drevená cesta. Táto atrakcia ponúka návštevníkom putovanie po drevených sakrálnych stavbách ľudovej architektúry, ktoré sa vyznačujú svojou unikátnosťou. Každý chrám je výnimočný a niečím iný.

V okolí Svidníka nájdete aj drevené chrámy zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO a to v obci Ladomirová a Bodružal. Na putovaní si určite obzrite chrámy aj v obciach ako Dobroslava, Havranec, Krajné Čierno, Hunkovce, Šemetkovce, Medvedie, Korejovce, Miroľa, Nižný a Vyšný Komárnik a neobíďte ani chrám v najmenšej obci na Slovensku, v Príkrej.

S obhliadkou chrámu a kontaktom radi pomôžu pracovníci v Turistickom informačnom centre

Cesta SNP - Hrad Zborov
Cesta SNP – Hrad Zborov

Čo je Cesta hrdinov SNP?

Cesta hrdinov SNP je najdlhšia turistická magistrála na Slovensku. Siaha zo severovýchodu Slovenska – Dukliansky priesmyk až na západ po Devín. Od Bradla Štefánikova mohyla ide súbežne až po Biely kríž aj ako Štefánikova magistrála. Cesta hrdinov SNP prechádza väčšinou významných oblastí Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania, alebo počas oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945.

Celá magistrála je značená červeným turistickým značením. Na území Slovenska je na väčšine trasy totožná s medzinárodnou turistickou trasou E8. Celková dĺžka dosahuje 770 km. Trasa Cesty hrdinov SNP bola pomenovaná v roku 1956. Jej priebeh kopíroval od Devína po Dobšinskú ľadovú jaskyňu staršiu Štefánikovu cestu z roku 1928. Ďalej už išla trasa smerom do Košíc, Prešova, Bardejova, Svidníka na Duklu po svojej trase.

Cestu hrdinov SNP zvládne priemerne zdatný turista, alebo ktokoľvek kto občasne športuje. Putovať mesiac po horách s batohom je náročné a určite je vhodné si vyskúšať víkendové túry pred tým než vystúpiš z autobusu na Dukle.

Cesta SNP - Kamenná hora - Vyhliadka na Bardejov
Cesta SNP – Kamenná hora – Vyhliadka na Bardejov

Ako sa pripraviť na Cestu hrdinov SNP?

Prečíta si užitočné články, prejdi itinerár a mapu, prečítaj rozhovory s ľuďmi, pozri LIVE Sledovanie a denníky, vytvorené na Ceste hrdinov SNP.

Mapy pre orientáciu na Ceste hrdinov SNP

Online mapa s dôležitými miestami a itinerárom (na horách internet nie je všade), mapové aplikácie s offline mapami ako Mapy.cz či Locusom v smartfóne, klasické papierové mapy

Zdroj: https://cestasnp.sk

Ubytovacie zariadenia v meste Svidník

Olla apartmány Svidník http://www.ollaapartmany.sk

Stará pošta https://www.staraposta.eu

Hotel Slávia Svidník https://hotelslaviasvidnik.sk

Ubytovanie v penzióne Stavbet Svidník https://www.stavbet.sk

Hotel Rubín Svidník http://www.hotelrubin.sk

Stredná odborná škola polytechnická a služieb arm. gen. L. Svobodu (internátne ubytovanie),Kontakt:+421 547 882 170, +421 7882 171, agls@sossvidnik.edu.sk,

AutokempAquaruthenia https://aquaruthenia.sk/kemp-ubytovanie

Ubytovacie zariadenia v okolí Svidníka

Chata Evička Kapišová – http://www.chataevicka.sk/index.php

Country HouseBed&Breakfast Kapišová

Penzión v Údolí Kružlová – http://www.penzionvudoli.sk

FamilyPension Ladomirová – http://www.kdc.sk/obrazky.html

Penzión Medveď Medvedie – https://wellnesszrubovachata.sk

VillaKarpatia Medvedie – http://www.vilakarpatia.eu

Eden House Dubová – http://www.edenhouse.sk

Cesta SNP - Gaboltov Busov
Cesta SNP – Gaboltov Busov
Cesta SNP - Stebnícka Magura
Cesta SNP – Stebnícka Magura

Viac na www.svidnik.sk, www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.visitbardejov.sk

Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.  


Lokalita Šariš
Prístupový bod Svidník, Bardejov