Vodopád Bystré

Poľana

Na vyhasnutom stratovulkáne sopky Poľany, len pár kilometrov od Hriňovej sa v lese ukrýva Vodopád Bystré. Voda padá približne z výšky 20 metrov. Vodopád vytvoril pokles podložia počas zemetrasení, keď bola Poľana ešte činná sopka. Národná prírodná rezervácia Vodopád Bystrého potoka sa nachádza v lokalite Slovenského stredohoria, v nadmorskej výške 983 m n. m.

Poľana je najvyššie sopečné pohorie na Slovenku. Vulkanickou činnosťou pred miliónmi rokov sa vytvorila sopka s priemerom 6 km. V súčasnosti je to jedna z najväčších vyhasnutých sopiek v Európe. Z Hriňovej vedie až k Vodopádu Bystré náučný chodník. Má celkovo 10 informačných tabúľ, ktoré popisujú túto výnimočnú lokalitu, históriu a osobnosti Hriňovej.

Vodopád Bystré

Trasa k Vodopádu Bystré

Trasa z Hriňovej prechádza cez lokalitu Bystré, Vrátka a pokračuje dolinou popri Bystrom potoku až k Vodopádu Bystré. Náučný chodník z Hriňovej začína presne tu a je vhodný pre rodiny s deťmi. ( čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 319 m) – zelená značka

Túra z vrchola Poľany vedie po trase Sedlo Priehyba – Horský hotel Poľana – Vodopád Bystré (čas prechodu do 1:15 hod., klesanie 486 m) – najprv červená a potom zelená značka

Zostup od Horského hotela Poľana pokračuje po trase Huklová, lyžiarsky vlek – Vodopád Bystré (čas zostupu do 30 min., klesanie 286 m) – zelená značka

Prechod okolo vodopádu je zaistený kovovými rebríkmi a reťazami. Tento úsek patrí medzi exponované miesta a nielen v zime môže byť technicky náročnejší.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pri lesnej ceste, pod Horským hotelom Poľana, alebo parkovisko nad Hriňovou, pred začiatkom náučného chodníka. Najbližšia autobusová zastávka Hriňová, Bystré Vrátka.

Kam v okolí?

V Národom parku navštívte vrchol Zadná Poľana, Vysokú pec Tri vody pri Osrblí, Mačinovský vodopád, Hrochotskú dolinu, alebo Lesnícky skanzen Vydrovo v Čiernom Balogu.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Hriňová, Bystré Vrátka – Vodopád Bystré a späť.


Dĺžka:
6 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
319 m
Klesanie:
319 m
Lokalita Poľana
Náročnosť stredná
Prístupový bod Hriňová
Turistická značka zelená
Trasa Hriňová, Bystré Vrátka - Vodopád Bystré a späť