Veľký Manín

Považie Strážovské vrchy

Manínska Tiesňava, Skalné okno, Partizánska jaskyňa, Kostolecký dóm, Veľký Manín – toľko prírodných krás budete obdivovať na trase náučného chodníka. Veľký Manín a Manínska tiesňava je miesto, ktoré musíte navštíviť! Spoznajte najkrajšie miesta a prírodné poklady nad Považskou Teplou.

Nech už túru začnete z Manínskej tiesňavy, lokalita kemp, alebo zo Záskalia, pripravte sa na dychberúce výhľady a pozoruhodné prírodné úkazy.

Priamo na vrchol Veľký Manín turistická značka nevedie. Pokiaľ prídete po žltej od kempu v Manínskej tiesňave, tak po výstupe na hrebeň odporúčame odbočiť doprava a pokračovať po dobre viditeľnom chodníku. Privíta vás kamenná pyramída s nadmorskou výškou 891 m n. m.

Veľký Manín
Veľký Manín

Zaujímavosti

Najkrajšie výhľady ponúka odbočka od rozcestníka pri Vápencovej jaskyni. Odtiaľto zo skalnej terasy môžete pozorovať Malý Manín a v diaľke Súľovské skaly. Je to veľmi fotogenické miesto, takže tu je správny čas na selfíčku, alebo piknik.

Pokračujte ďalej po chodníku, nasledovať budú ďalšie výhľady na Záskalie a Kostolecký dóm. Po pár minútach prídete k veľmi fotogenickému Skalnému oknu a odbočke na Partizánsku jaskyňu. Počas SNP sa tu skrývali partizáni a pravdepodobne ju človek využíval už skôr.

Jaskyňa je verejnosti voľne prístupná, má dĺžku 21 metrov. Náučný chodník ďalej prechádza cez obec Záskalie a pokračuje späť cez rezerváciu Manínska tiesňava.

Veľký Manín

Turistika na Veľký Manín

Veľký Manín sa nachádza nad Považskou Teplou a obcou Záskalie. Odporúčame okružný turistický náučný chodník, ktorý vás prevedie všetkými najkrajšími miestami a zákutiami.

Navrhujeme trasu: Manínska tiesňava, Autocamp – Veľký Manín, Vápencová jaskyňa – Odbočka na Partizánsku jaskyňu – Pod Veľkým Manínom – Záskalie – Manínska tiesňava – Manínska tiesňava, Autocamp (čas okruhu do 4 hod., prevýšenie 533 m) – sledujte zelenú značku náučného chodníka.

Výstup na vrchol z Autocampingu po žltej trvá 2 hod., a z obce Záskalie po zelenej a žltej približne 1:40 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Priamo pred Manínskou tiesňavou, od obce Záskalie, hneď vedľa hlavnej cesty sa nachádza niekoľko parkovacích a odstavných miest. Parkovisko pred campingom. Najbližšia autobusová zastávka Považská Teplá – autocamp, alebo Záskalie, Bazália.

Kam v okolí?

Podcast Veľký Manín

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení  sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Manínska tiesňava, kemp – Veľký Manín, Vápencová jaskyňa – Odbočka na Partizánsku jaskyňu – Pod Veľkým Manínom – Záskalie a späť.


Dĺžka:
7 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
533 m
Klesanie:
533 m
Lokalita Strážovské vrchy
Náročnosť stredná
Prístupový bod Považská Teplá, Záskalie
Turistická značka žltá, zelená
Trasa Manínska tiesňava, kemp - Veľký Manín, Vápencová jaskyňa – Odbočka na Partizánsku jaskyňu – Pod Veľkým Manínom – Záskalie – Manínska tiesňava – Manínska tiesňava, kemp