Veľký Lopeník

Biele Karpaty

Vedeli ste o tom, že na vrchole Veľký Lopeník postupne vybudovali až štyri drevené rozhľadne? Prvá tu stála už v roku 1944, druhá v roku 1946, tá neskôr vyhorela. Následne postavili jej vernú kópiu, ktorá na Veľkom Lopeníku odolala až do roku 1972, kým ju nezlomil zub času. Dnešná rozhľadňa bola dokončená v roku 2005 a má výšku 22 metrov.

Vyhliadka je vzdialená od Nového mesta nad Váhom približne 20 km, turisticky je dobre dostupná z obec Nová Bošáca. Z Českej republiky sem vedú turistické trasy z obce Lopeník a Březová. Vyhliadka sa nachádza priamo na hranici Slovenska a Česka. Z historického hľadiska je toto miesto symbolom spoločného bratstva a stretávania Slovákov a Čechov.

Veľký Lopeník
foto: Petr Přindiš

V okolí rozhľadne vybudovali dostatočné množstvo drevených lavičiek, dva prístrešky a verejné ohnisko. Z vyhliadkovej plošiny je skvelý rozhľad na všetky svetové strany a za dobrej viditeľnosti môžeme pozorovať Strážovské vrchy, Považský Inovec, Malé Karpaty aj Malú Fatru. Dovidíme na Beskydy, Hostýnske a Vizovické vrchy. Orientáciu uľahčia panoramatické informačné tabule na hornej vyhliadke. Veľký Lopeník je spolu s Veľkou Javorinou vyhľadávaná turistická lokalita v Bielych Karpatoch.

Smutné historické udalosti pripomína pamätník a spoločný hrob 22 vojakov Červenej armády, ktorý v týchto miestach zahynuli koncom 2. svetovej vojny.

Turistika na Rozhľadňu Veľký Lopeník z Novej Bošáce

Túru začíname v centre obce Nová Bošáca pri kostole Sv. Cyrila a Metoda, alebo z osady Grúň. Trasa vedie z Novej Bošáce (kostol) – cez Osadu Grúň. Po celý čas sledujeme modrú značku, čas výstupu je do 2 hod., prevýšenie 610 metrov.

Z českej obce Lopeník sem prídeme po trase Lopeník, OÚ – Zlatná cesta – Malý Lopeník – Veľký Lopeník (čas výstupu do 2 hod, prevýšenie 363 m) – Náučný chodník Lopeník

Veľký Lopeník

Parkovanie a verejná doprava

V obci Nová Bošáca parkovisko pred Jednotou a v osade Gruň pred pamätníkom SNP. Najbližšia autobusová zastávka Nová Bošáca, Jednota.

Kam v okolí?

Navštívte Haluzickú tiesňavu a Rozhľadňu Hájnica pri obci Haluzice, Hrad Beckov, vrch Veľká Javorina, Čachtický hrad medzi obcami Čachtice a Višňové.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Nová Bošáca – Rozhľadňa Veľký Lopeník a späť.


Dĺžka:
10 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
610 m
Klesanie:
610 m
Lokalita Biele Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Nová Bošáca
Turistická značka modrá
Trasa Nová Bošáca – Rozhľadňa Veľký Lopeník a späť