Veľké Biele pleso

Vysoké Tatry

Ukryté a krištáľovo čisté Veľké Biele pleso, od ktorého hladiny sa odrážajú tatranské štíty. To je idylka, ktorá sa na tomto mieste deje hlavne za pekného počasia. Túra po chodníku cez Brnčalku, alebo od Chaty Plesnivec z Belianskych Tatier.

Výhľadom dominuje Jahňaci štít (2229 m n.m.) a Belianska kopa (1835 m n.m.). Názov môže trochu zavádzať, Veľké Biele pleso nepatrí k najväčším vo Vysokých Tatrách. Má celkovú dĺžku 195 m, šírku 70 m a hĺbku ani nie jeden meter.

Veľké Biele Pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1612 m n.m., nad Chatou pri Zelenom plese v doline Bielych plies. V jeho blízkosti postavili drevený altánok a nájdete tu tiež niekoľko miest na sedenie.

Veľké Biele pleso

Kežmarská chata

Až do roku 1974 stála pri Veľkom Bielom plese Kežmarská chata, ktorá žiaľ vyhorela. Po roku 2008 sa o obnovu chaty začali usilovať turistickí nadšenci, ktorí založili Občianske združenie Kežmarská chata so sídlom v Ružomberku. O výstavbu novej chaty sa naďalej usilujú. Držíme im palce.

Túra na Veľké Biele pleso z Tatranskej Lomnice

Navrhujeme tri varianty prístupu z Tatranskej Lomnice, cez Chatu pri Zelenom plese, alebo z Tatranskej Kotliny, cez Chatu Plesnivec.

Tatranská Lomnica – Nad Matliarmi – Šalviový prameň – Veľké Biele pleso (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 820 m) – najprv žltá a potom modrá značka

Trasa cez Chatu pri Zelenom plese: Tatranská Lomnica – Nad Matliarmi – Šalviový prameň – Chata pri Zelenom plese – Biele pleso (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 875 m) – najprv žltá a potom červená značka

Z Tatranskej Kotliny trasa pokračuje cez Šumivý prameň – Chatu PlesnivecBiele pleso (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1150 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Veľké Biele pleso

Na Biele pleso od Chaty Plesnivec

Budeme kráčať v područí Belianskych Tatier, chodníkom ktorý prechádza popod Bujačí vrch a Predné Jatky. Čas výstupu do 1:40 hod., prevýšenie 405 m – zelená značka

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko v Tatranskej Lomnici a Tatranskej Kotline pri ceste. Parkovisko v lokalite Biela voda je uzatvorené, použite kyvadlovú dopravu.

Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici. Autobusová zastávka Tatranská Kotlina, Čarda.

Veľké Biele pleso

Kam v okolí?

V okolí sa nachádzajú dve tatranské chaty. Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) je od plesa vzdialená asi 45 minút chôdze. Chata Plesnivec po zelenej značke je dostupná do 1:30 hod.

Od plesa pokračuje atraktívna turistická trasa cez Kopské sedlo, Zadné Meďodoly do Tatranskej Javoriny. Chodník na Kopské sedlo je uzavretý od 1.11. do 31.5. počas sezónnej uzávery chodníkov.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Tatranská Lomnica – Nad Matliarmi – Šalviový prameň – Veľké Biele pleso.


Dĺžka:
10 km
Čas:
3:30 hod
Stúpanie:
820 m
Klesanie:
55 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Tatranská Lomnica, Tatranská Kotlina
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Tatranská Lomnica - Nad Matliarmi - Šalviový prameň - Veľké Biele pleso
Občerstvenie Chata pri Zelenom plese