Veľká Svišťovka

Vysoké Tatry

Áno uhádli ste, názov dostala podľa svišťov, ktoré sa tu hojne vyskytovali. Veľká Svišťovka (2038 m n.m.) je veľmi pekný vyhliadkový bod vo Vysokých Tatrách. Vyskúšajte trasu zo Skalnatého plesa, alebo túru z Brnčalky. Na svahoch Veľkej Svišťovky sa nachádzajú pozostatky starých banských štôlní, údajne sa tu ťažilo striebro. Na vrchole bola osadená panoramatická tabuľa, ktorá uľahčuje orientáciu v okolí.

Veľká Svišťovka za priaznivého počasia ponúkne nádherný výhľad na Zelené pleso, Veľké Biele pleso, Jahňací štít, Lomnický štít, vrcholy Belianskych Tatier.

Veľká Svišťovka

Trasa Veľká Svišťovka – Skalnaté pleso

Veľká Svišťovka je pomerne jednoducho dostupná z vrcholovej stanice lanovky na Skalnatom plese. Vedie sem turistický chodník cez Tatranskú magistrálu po trase Skalnaté pleso – Sedlo pod Svišťovkou – Veľká Svišťovka (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 320 m ) – červená značka

Túra cez reťaze od Chaty pri Zelenom plese a výstup z Hrebienka

Od Chaty Brnčalka túra po trase Chata pri Zelenom plese – Čierne pleso – Veľká Svišťovka (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 533 m ) – červená značka. Chodník je technicky náročný, niektoré úseky prechádzajú cez reťaze.

Výstup z Hrebienka cez Zamkovského chatu a Skalnaté pleso na Veľkú Svišťovku trvá 3:30 hod., prevýšenie 900 m

Celá trasa od Chaty pri zelenom plese cez Svišťovku, až po Skalnaté pleso trvá približne 3 hod.

Sezónna uzávera na trase

Všetky chodníky na Veľkú Svišťovku sú každoročne uzatvorené od 1.11. do 31.5., počas sezónnej uzávery Vysokých Tatier.

Veľká Svišťovka

Lanovka na Skalnaté pleso z Tatranskej Lomnice

Najpohodlnejší prístup zabezpečí kabínková lanovka. Z Tatranskej Lomnice sme na Skalnatom plese za niekoľko minút. Prevádzkovú dobu lanoviek vo Vysokých Tatrách nájdete TU. Cenník lanoviek pre túto sezónu overíte na oficiálnej webovke. Ak plánujete návštevu Lomnického štítu, na Skalnatom plese je prestupná stanica.

Parkovanie a verejná doprava

Veľké verejné parkovisko v Tatranskej Lomnici, pri údolnej stanici lanovky. Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici.

Kam v okolí

Zo Skalnatého plesa premáva lanovka na druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier Lomnický štít. Túra môže pokračovať z Veľkej Svišťovky na Chatu pri Zelenom plese (Brnčalku). Zo Skalnatého plesa sa dá zostúpiť okolo Skalnatej chaty na Zamkovského chatu a Hrebienok.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Skalnaté pleso – Sedlo pod Svišťovkou – Veľká Svišťovka.


Dĺžka:
3 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
320 m
Klesanie:
52 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Skalnaté pleso, Chata pri Zelenom plese
Turistická značka červená
Trasa Skalnaté pleso - Sedlo pod Svišťovkou - Veľká Svišťovka
Občerstvenie Skalnaté pleso