Tomášovský výhľad

Slovenský raj

Objavte to NAJ na Slovensku. Slovenský raj = Nádherná Túra! Zistite ako sa dostať na Tomášovský výhľad – Túra na Tomášovský výhľad je bezpochyby jedna z najkrajších v Slovenskom raji. Turistická trasa je nenáročná a vyhliadky veľmi fotogenické.

Určite si sem naplánujte výlet, pretože je tu krásne v každom ročnom období. Pozor však na výšku, tá je dychberúca! Pamätajte na to, že výška skalných stien je dlhá až 40 metrov, dbajte na bezpečnosť seba a ostatných. Tomášovský výhľad nie je zabezpečený zábradlím, odporúčame sa pohybovať na okraji skaly veľmi opatrne. Vyhliadka určite nie je vhodná pre malé deti.

Za dobrej viditeľnosti môžeme odtiaľto pozorovať Vysoké Tatry, Prielom Hornádu, alebo dolinu Bieleho potoka. Miesto majú v obľube tiež horolezci, dnes je v stenách vybudovaných približne 100 horolezeckých trás rôznej obtiažnosti.

Tomášovský výhľad
Tomášovský výhľad

Ako sa dostať na Tomášovský výhľad?

Obľúbená je túra po žltej značke z lokality Čingov – parkovisko. Odtiaľto ste hore do 45 minút. Čaká vás mierne stúpanie.

Najrýchlejší je prístup z lokality Ďurkovec. Trvá len 30 minút. Naviguje tiež žltá turistická značka.

Cyklotrasa: Vyhliadka je dostupná aj na bicykli. Vedie sem žltá MTB cyklotrasa z obce Spišské Tomášovce.

Náš tip na okružnú trasu cez Prielom Hornádu

Vydajte sa na Tomášovský výhľad cez Prielom Hornádu. Pôjdete po trase Čingov, parkovisko – Biely Potok, ústie – Pod Tomášovským výhľadom – Tomášovský výhľad – Čingov, Ďurkovec – Čingov, parkovisko (čas okružnej trasy 3 hodiny, prevýšenie 310 m) – najprv modrá, potom zelená a žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

Verejné platené parkovisko v lokalite Čingov, alebo Ďurkovec. Železničná zastávka Spišské Tomášovce a odtiaľ po zelenej turistickej značke trvá výstup do 50 minút. Autobusom zo Spišskej Novej Vsi, zastávka Čingov – parkovisko. Ďalej pokračujte po žltej značke.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji prejdite rokliny a tiesňavy cez Prielom Hornádu, Klátorskú roklinu, Roklinu Suchá Belá, Sokoliu dolinu, Roklinu Piecky, Veľký Sokol, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Čingov, parkovisko – Čingov, Ďurkovec – Tomášovský výhľad a späť.

foto: Govisty, Shutterstock, Lukáš Holzer

Dĺžka:6 km Čas:2 hod Stúpanie:310 m Klesanie:310 m Lokalita: Slovenský raj Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Čingov parkovisko, Spišské Tomášovce, Ďurkovec
Turistická
značka:
žltá, zelená
Trasa: Čingov, parkovisko - Čingov, Ďurkovec - Tomášovský výhľad a späť Občerstvenie: Bufet Čingov Salaš Čingov Bufet Ihla Bufet na rázcestí

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava