Téryho chata

Vysoké Tatry

Térynka je najvyššie položená chata s celoročnou prevádzkou vo Vysokých Tatrách. Téryho chata sa nachádza v Malej Studenej doline vo výške 2 015 m n.m. Prídeme sem po turistickej trase zo Starého Smokovca, cez Hrebienok a Zamkovského chatu. Ponúka ubytovanie a občerstvenie pri Piatich Spišských plesách.

Okolie je ideálne na športové aktivity a strávenie voľného času. Je vhodné na turistiku, prechody cez sedlá, horolezectvo, skialpinizmus, ale aj na oddych a relax pri plesách. Z Téryho chaty pokračuje túra cez Priečne sedlo na Zbojnícku chatu.

Téryho chatu v Malej Studenej doline obkolesujú tatranské končiare: Lomnický štít (2634 m n.m.), Pyšný štít (2621 m n.m.), Baranie rohy (2526 m n.m.), Ľadový štít (2627 m n.m.), Široká veža (2461 m n.m.) a Prostredný hrot (2441 m n.m.).

Téryho chata

Trasa Hrebienok – Zamkovského chata – Téryho chata

Najlepšie je Téryho chata prístupná zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu.

Zo Starého Smokovca ideme cez Hrebienok – Zamkovského chatu (čas výstupu do 3:40 hod., prevýšenie 1085 m) – najprv zelená, potom červená a opäť zelená značka

Z Hrebienka cez Zamkovského chatu trvá výstup do 2:50 hod., prevýšenie 805 m.

Zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo trvá výstup do 3 hod., prevýšenie 577 m.

Ušetrite čas lanovkou na Hrebienok

Na Hrebienok premáva pozemná lanovka zo Starého Smokovca. Túru si touto variantou môžete skrátiť aj o 45 minút.

Ubytovanie na Téryho chate pre 24 hostí

Chata ponúka ubytovanie v troch spoločných izbách. Dve izby sú 6-posteľové a jedna má 12 postelí. Na každej posteli je perina a vankúš vrátane posteľnej bielizne. Núdzové prespanie v prípade plnej obsadenosti chaty je možné v jedálni.

Ubytovanie rezervujete iba mailom na adrese teryhochata007@gmail.com. Pozrite cenník ubytovania na webe chaty.

Téryho chata
Téryho chata – turistický smerovník pri chate

Občerstvenie

Kuchyňa je otvorená do 21.00 h, nápoje podávajú do 22.00 h. Pre ubytovaných hostí radi pripravia polpenziu, teplú večeru a raňajky. Poteší veľký výber teplých polievok, jedál a občerstvenia podľa aktuálnej dennej ponuky. Samozrejmosťou sú teplé nápoje, káva, ale aj čapované pivko a kofola.

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom parkovisku pred žel. stanicou, alebo v parkovacom dome v Starom Smokovci. Železničná a autobusová stanica v Starom Smokovci. Je vzdialená asi 10 minút pešou chôdzou od lanovky na Hrebienok.

Predpoveď počasia pre Téryho chatu

Aktuálne poveternostné podmienky vo Vysokých Tatrách a počasie sledujte priamo na webe chaty.

Kam v okolí?

Turistické chodníky pokračujú cez Priečne sedlo na Zbojnícku chatu, alebo cez Sedielko do Javorovej doliny. Sú uzavreté od 1.11. do 14.6.

Toto sú najobľúbenejšie túry k vysokohorským chatám: Chata pod Soliskom, Sliezsky dom, Chata pod Rysmi, Rainerova chata a Chata Plesnivec.

Údaje sú len informatívne a namerali sme ich na trase Starý Smokovec – Hrebienok – Zamkovského chata – Téryho chata.

Decathlon - Turistika

Dĺžka:10 km Čas:3:40 hod Stúpanie:1085 m Klesanie:65 m Lokalita: Vysoké Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Starý Smokovec, Hrebienok
Turistická
značka:
červená, zelená
Trasa: Starý Smokovec - Hrebienok - Zamkovského chata - Téryho chata Občerstvenie: Zamkovského chata Téryho chata Web: https://www.teryhochata.sk/

Hrad Likava
Liptov Hrad Likava
Rozhľadňa Dubová
Rajec Rozhľadňa Dubová