Šútovský vodopád

Malá Fatra

Šútovský vodopád má úctyhodnú výšku 38 metrov, čo ho zaraďuje v rebríčku na štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku. Dĺžka trasy je ideálna pre rodinný výlet.

V národnom parku Malá Fatra je dokonca najvyšší. Svoju majestátnosť dosahuje v jarných mesiacoch a po výdatných zrážkach. Voda, ktorá preteká cez vodopád, pochádza zo Šútovského potoka, ktorý vyviera v lokalite Mojžišove pramene.

Až po chatu Vodopád je prechod dolinou pohodlný po asfaltovej ceste, ďalej už budete pokračovať po štrkovej lesnej ceste. Dolina je priechodná aj na horskom bicykli, ďalej od odbočky k vodopádu pokračuje už len turistický chodník.

Počas letných mesiacov sa môžete okúpať v neďalekom lome, ktorý sa nachádza v lokalite Šútovo – Rieka.

Šútovský vodopád
Šútovský vodopád – foto: Shutterstock

Dĺžka trasy zo Šútova

Šútovský vodopád objavíte takmer na konci Šútovskej doliny, neďaleko obce Šútovo, ktorá je vzdialená 5 km od obce Kraľovany.

Ako sa dostať na Šútovský vodopád?

Odporúčame nenáročný náučný chodník aj pre rodiny s deťmi. Pôjdete po trase Šútovo, Rieka – Šútovská dolina – Šútovský vodopád (čas výstupu do 1:30 hodiny, prevýšenie 371 m) – modrá značka

Prídete sem aj od Chaty pod Chlebom po trase Chata pod Chlebom – Kopiská – Mojžíšove pramene – Šútovský vodopád (čas zostupu do 1:45 hod., prevýšenie 679 m) – modrá zančka

Cyklotrasa z obce Šútovo len pre horské bicykle

Na bicykli až k Šútovskému vodopádu? A prečo nie! Vedie sem cyklotrasa zo Šútova. Má dĺžku 4 km a vedie spočiatku po asfaltke a neskôr po lesnej ceste. Má prevýšenie 313 metrov.

Šútovský vodopád

Parkovanie a verejná doprava

Verejné platené parkovisko sa nachádza v ústí Šútovskej doliny, pri bufete Fatranka. Najbližšia autobusová zastávka v lokalite Šútovo – Rieka lom, kde chodí napríklad autobus z Turian. Železničná zastávka Šútovo – Ratkovo. Pôjdete však niekoľko minút po hlavnej ceste, kde je veľmi hustá intenzita dopravy.

Kam v okolí?

V Malej Fatre navštívte Chleb, Chatu pod Chlebom, Veľký Kriváň, Osnicu, Jánošíkove diery, alebo Veľký Rozsutec. Nad obcou Stankovany Osadu Podšíp.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Šútovo, parkovisko – Šútovská dolina – Šútovský vodopád.


Dĺžka:
5 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
315 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Šútovo
Turistická značka modrá
Trasa Šútovo, Rieka - Šútovská dolina - Šútovský vodopád
Občerstvenie Chata Fatranka Chata Vodopád