Spoznajte tatranskú divočinu cez LESMÍR

Vysoké Tatry

Počuli ste, že počas leta vznikol pod Tatrami digitálny sprievodca prírodou? S mobilnou aplikáciou sa počas turistiky dozviete ako žijú vlky, vzácne hlucháne, alebo ako sa vyvíja les. Lesmír vám ponúka celkom nový zážitok z prírody!

Čo je to Lesmír?

Lesmír je mobilná aplikácia, ktorá funguje ako sprievodca prírodou. V aplikácii nájdete digitálne náučné chodníky s rôznymi témami. Každý chodník vedie po konkrétnej trase v prírode, a pozostáva z niekoľkých zastávok rozmiestnených po celej jeho dĺžke. Na každej zastávke vás čaká krátke video, kde vám odborník vysvetlí čo si na danom mieste môžete všimnúť. Súčasťou videí sú kreslené animácie, historické fotky, snímky krajiny, a ďalší zaujímavý obsah.

Lesmírne chodníky

Momentálne si môžete vybrať spomedzi štyroch lesmírnych chodníkov: o živote vlkov v Západných Tatrách, o vzácnych hlucháňoch na Štrbskom plese, o divočine v Tichej doline, a o poslednej divočiacej rieke na Slovensku, rieke Belá. Chodníky sa líšia náročnosťou – od hodinovej prechádzky popri Belej po trojhodinový výstup do Sedla Predúvratie pre zdatenjších turistov.

Lesmír je super aj pre deti – chodníky Živá rieka a Les očami tetrova hlucháňa sú zvlášť vhodné pre rodiny s deťmi práve vďaka nízkej náročnosti, a vo videách je množstvo kreslených animácií. Naša skúsenosť je taká, že videá boli pre decká motivujúce v pokračovaní ďalej (konkrétne na chodníku v Tichej doline).

Čo zaujímavé sa v Lesmíre dozviete?

V Tichej doline môžete napríklad vidieť priamo pri chodníku takzvaný medvedí strom. Je to strom, kde medvede značkujú, čo okrem pachových signálov znamená, že na ňom vidieť aj stopy po zuboch, pazúroch a srsti medveďov. Návštevníci si ho bežne nevšimnú, ale aplikácia vás naň upozorní.

Pri rieke Belá sa dozviete niečo o živote drobných živočíchov pod vodou. Môžete obrátiť kamene, a nájdete pod nimi larvy podeniek, potočníky, kriváky alebo iné vodné potvory. Na vlčom chodníku pravdepodobne nájdete aj vlčí trus a appka vám vysvetlí, ako sa líši od trusu psa. Na historických fotografiách si ale môžete pozrieť aj fascinujúce zmeny krajiny za posledných 70 rokov.

Súčasťou videí sú pekné kreslené animácie

Ako na to?

Stačí si nainštalovať Lesmír do mobilu a pred cestou si stiahnuť náučný chodník do aplikácie, ideálne ešte doma na Wi-Fi, kvôli veľkosti dát. Pripravte sa ako na klasickú turistiku. Zoberte si pevnú obuv, dostatok jedla a tekutín, vhodné oblečenie podľa počasia… a hor sa do divočiny!

foto a zdroj: Lesmír


Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť Ľahká