Sokolia dolina

Slovenský raj

Sokolia dolina dostala prívlastok najdivokejšia a najodľahlejšia roklina Slovenského raja. Nachádza sa vo východnej časti národného parku. Trasa cez roklinu odhalí jednu z najdlhších sústav rebríkov v NP Slovenský raj. Dosahujú spolu dĺžku až 80 metrov.

Väčšina turistov, ktorí úžinu prešli tvrdia, že je to jedna z najkrajších aké v tomto národnom parku zdolali. Celá trasa je zabezpečená rebríkmi, stúpačkami a reťazami, nepremokavú obuv určite oceníte. Roklina je sprístupnená celoročne.

Odporúčame sa na vysokých rebríkoch pohybovať vždy jednotlivo a poriadne sa sústrediť na každý jeden krok.

Závojový vodopád je najvyšší v Slovenskom raji

Vedeli ste, že sa tu nachádza Závojový vodopád, ktorý je najvyšší v Slovenskom raji a druhý najvyšší na Slovensku? Má výšku takmer 75 metrov.

Sokolia dolina
Sokolia dolina

Sokolia dolina – trasa z Čingova

Sokolia dolina je najlepšie je dostupná z turistického centra Čingov, Kláštoriska alebo z Dediniek.

Navrhujeme okružnú trasu: Čingov, parkovisko – Prielom HornáduBiely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Sokolia dolina – Pod Bykárkou – Klauzy – Sokolia dolina, ústie – Kyseľ, ústie – Biely potok, ústie – Prielom Hornádu (čas okružnej trasy je 8 hodín, prevýšenie 579 m ) – najprv modrá, potom zelená a žltá značka

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Cenník nájdete TU. Pamätajte na to, že prechod tiesňavou je jednosmerný a to proti toku potoka.

Sokolia dolina

Vodná nádrž Klauzy

Turistickým chodníkom po navrhovanej trase prídete aj ku vodnej nádrži Klauzy, ktorá sa v minulosti využívala na splavovanie dreva. Umiestnená je v prekrásnom prostredí v doline Tomášovská Belá. Priamo na hrádzi sa nachádza drevený krytý prístrešok s posedením. Ideálne miesto na oddych a piknik v prírode.

Parkovanie a verejná doprava

V lokalite Čingov na platenom záchytnom parkovisku, pred vstupom do rokliny Prielom Hornádu. V Čingove vystúpite na konečnej zastávke Čingov, parkovisko.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame turistiku na Tomášovský výhľad, Klátorskú roklinu, Roklinu Suchá Belá, Roklinu Piecky, Veľký Sokol, Prielom Hornádu, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Čingov, parkovisko – Prielom Hornádu – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Sokolia dolina – Pod Bykárkou – Vodná nádrž Klauzy – Kyseľ, ústie – Biely potok, ústie – Prielom Hornádu.

Foto: Turisticky, Honza Groh, Jerzy Opioła


Dĺžka:
21 km
Čas:
8 hod
Stúpanie:
579 m
Klesanie:
579 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Čingov
Turistická značka modrá, žltá, zelená
Trasa Čingov, parkovisko - Biely potok, ústie - Kyseľ, ústie - Sokolia dolina, ústie - Sokolia dolina - Pod Bykárkou - Klauzy a späť
Občerstvenie Bufet Čingov Salaš Čingov Penzión Lesnica
Súbor GPX stiahnuť