Sivec

Košice

Túra na Sivec (781 m n.m.) patrí medzi turistické lahôdky v okolí Košíc. Nachádza sa nad priehradou Ružín v nádhernom tichom prostredí Volovských vrchov. Ľudovo sa nazýva Šivou skalou, alebo Šivec.

Vďaka neopozeraným výhľadom na okolie je dokonca označovaný za jeden z najkrajších vrchov na východe Slovenska. Pre svoju výnimočnosť bola lokalita vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu Sivec. Obdivovať tu môžete nádherné vápencové skaly, jaskyne a mnohé vzácne rastliny a živočíchy. Hniezdi tu orol skalný, jastrab a myšiak.

Zaujímavosti a výhľady

V skalnatých stenách, ktoré sa zvažujú do doliny Malý Ružínok sa nachádza až 10 krasových jaskýň. Atraktívna je Antonova jaskyňa. Kedysi okolo nich viedla aj turistická značka. Z dôvodu ochrany prírody bola preložená.

Za dobrého počasia sú neskutočné! Môžeme pozorovať vodnú nádrž Ružín, Slanské vrchy, Volovské vrchy a dokonca aj Vysoké Tatry. Na kopci Sivec sa nachádza vrcholová kniha.

Sivec

Ako sa sem dostať?

Výstup na Sivec začíname z lokality Ružín, ktorá je vzdialená od Košíc približne 30 km. Ďalšia prístupová trasa začína z Ružínskej priehrady v lokalite Košické Hámre. Prídete sem aj z obce Košické Belá.

Túra a Trasa na Sivec

Zo strediska Ružín pôjdete po trase Ružín, železničná zastávka – Priehyba pod Sivcom – Sivec (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 524 m) – žltá značka

Z lokality Ružín, Košické Hámre – most vedie trasa cez Sivecké lúky – Priehybu pod Sivcom – Sivec (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 412 m) – najprv zelená a potom žltá značka

Z obce Košická Belá sa vydajte po trase GaľováPriehyba pod Sivcom – Sivec (čas výstupu do 2:50 hod., prevýšenie 487 m) – najprv modrá potom zelená a žltá značka

Verejná doprava a parkovanie

V lokalite Košické Hámre pri lodenici sa nachádza verejné parkovisko. Najbližšia železničná zastávka Ružín a najbližšia autobusová zastávka Košické Hámre, most.

Kam v okolí?

Navštívte Margeciansky tunel, Rozhľadne v Gelnici. V okolí Košíc Vyhliadkovu vežu Hradová, alebo Košickú detskú železnicu.

Podcast Sivec

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Ružín, Košické Hámre – Sivecké lúky – Priehybu pod Sivcom – Sivec a späť.

foto: Shutterstock, Govisity

Dĺžka:8 km Čas:4 hod Stúpanie:412 m Klesanie:412 m Lokalita: Košice Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Ružín, Košické Hámre, Košická Belá
Turistická
značka:
modrá, žltá, zelená
Trasa: Ružín, Košické Hámre - Sivecké lúky - Priehybu pod Sivcom - Sivec a späť.

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava