Túra na Sivec (781 m n.m.) patrí medzi turistické lahôdky v okolí Košíc. Nachádza sa nad priehradou Ružín v nádhernom tichom prostredí Volovských vrchov. Ľudovo sa nazýva Šivou skalou, alebo Šivec.

Vďaka skvelému panoramatickému výhľadu je dokonca označovaný za jeden z najkrajších vrchov na východe Slovenska. Pre svoju výnimočnosť bola lokalita vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu Sivec. Obdivovať tu môžete nádherné vápencové skaly, jaskyne a mnohé vzácne rastliny a živočíchy. Hniezdi tu orol skalný, jastrab a myšiak.

Zaujímavosti a výhľady

V skalnatých stenách, ktoré sa zvažujú do doliny Malý Ružínok sa nachádza až 10 krasových jaskýň. Atraktívna je Antonova jaskyňa. Kedysi okolo nich viedla aj turistická značka. Z dôvodu ochrany prírody bola preložená.

A čo výhľady? Za dobrého počasia sú neskutočné! Môžeme pozorovať vodnú nádrž Ružín, Slanské vrchy, Volovské vrchy a dokonca aj Vysoké Tatry. Na vrchole Sivca sa nachádza vrcholová kniha.

Sivec

Ako sa sem dostať?

Výstup na Sivec začíname z lokality Ružín, ktorá je vzdialená od Košíc približne 30 km. Ďalšia prístupová trasa začína z Ružínskej priehrady a v lokalite Košické Hámre. Prídete sem aj z obce Košické Hámre.

Túra a trasa z Ružína na Sivec

Najkratšia trasa na Sivec je z parkoviska pod Sivcom, na vrchole ste odtiaľto do 1:30 hod. po žltej značke.

Zo strediska Ružín po trase Ružín, železničná zastávka – Priehyba pod Sivcom – Sivec (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 606 m) – žltá značka

Z lokality VN Ružín (Košické Hámre) cez Pod Drienkovou skalou – Priehyba pod Sivcom – Sivec (čas výstupu do 1:40 hod., prevýšenie 461 m) – najprv zelená a potom žltá značka

Verejná doprava a parkovanie

Parkovisko pod Sivcom nad Ružínskou priehradou, alebo parkovisko v lokalite Košické Hámre pri lodenici. Najbližšia železničná zastávka Ružín a autobusová zastávka Košické Hámre, most.

Kam v okolí?

Navštívte neďaleko Direnkovu skalu, Margeciansky tunel, Rozhľadne v Gelnici. V okolí Košíc Vyhliadkovu vežu Hradová, alebo Košickú detskú železnicu.

Podcast Sivec

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Parkovisko pod Sivcom – Priehyba pod Sivcom – Sivec.

foto: Shutterstock, Govisity


Dĺžka:
2,5 km
Čas:
1:30 hod
Stúpanie:
399 m
Lokalita Volovské vrchy
Náročnosť stredná
Prístupový bod Parkovisko pod Sivcom, VN Ružín, Košické Hámre
Turistická značka žltá
Trasa Parkovisko pod Sivcom - Priehyba pod Sivcom - Sivec