Trasa, mapa, prístup, občerstvenie, prevýšenie, parkovisko, fotky. Prečítajte si čo potrebujete vedieť, predtým než sa vydáte na túru na Rysy. Najprv zopár čísel. Rysy (2499 m n m.) sú najvyšší tatranský vrchol, na ktorý vedie značkovaný turistický chodník. Prevýšenie má viac ako 1000 m. Turistická trasa je dostupná len v termíne od 1.6. do 31.10.

Štít má vynikajúcu vyhliadkovú polohu, na hrebeni slovenko-poľskej hranici Tatier. Značkované chodníky sem vedú z lokality Štrbské pleso, cez Popradské pleso. Z Poľskej strany Tatier cez Morskie oko.

Túra na Rysy
Túra na Rysy

Túra na Rysy

Štrbské pleso, odbočka pri Heliose – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi – Rysy (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1186 m ) – najprv červená, potom modrá a červená značka

Popradské pleso, TEŽ – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi – Rysy (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1246 m ) – najprv modrá a potom červená značka

Z Popradského plesa ste hore približne do 3 hodín a z Chaty pod Rysmi do 45 minút.

Ubytovanie na Popradskom plese a Chate pod Rysmi

Chata pri Popradskom plese ponúka celoročné ubytovanie. Chata pod Rysmi poskytuje ubytovanie len v termíne od 1.6 do 31.10. rezerváciu ubytovania vybavíte SMS-kou na číslo +421 903 181 051. Cenník ubytovania nájdete tu.

Chata pod Rysmi
Chata pod Rysmi

Popis trasy a uzávera

Až po Popradské pleso prídeme po nenáročnom turistickom chodníku z lokality Štrbské pleso, alebo po asfaltke z Popradského plesa, TEŽ. Od rázcestia nad Popradským plesom chodník vedie spočiatku lesom a plynule prechádza do pásma kosodreviny v Mengusovskej doline. Po ceste určite neprehliadnete rázcestie nad Žabím potokom, kde odbočíme a pokračujeme po červenej značke.

Chodník na Chatu pod Rysmi a Rysy je zatvorený od 1.11. do 31.5.

Stúpanie, reťaze a stúpačky

O chvíľu vás čaká náročné stúpanie, chodník traverzuje a na exponovaných miestach je zabezpečený reťazami a kovovými stúpačkami.

Odmenou vám bude nádherný pohľad na Žabie plesá a okolité štíty. O chvíľu nasleduje ďalšie stúpanie serpentínami až ku Chate pod Rysmi, okolo najvyššie položenej kadibúdky na Slovensku.

Od Chaty pod Rysmi pokračujeme po červenej do Sedla Váha a môžeme sa kochať výhľadom na Vysokú, Ťažký štít. Naberieme zvyšky síl a po vyznačenom chodníku vystúpame až na vrchol Rysy. Na vrchole nie je dosť miesta a býva tu dosť tesno, dobre naplánujte čas výstupu.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko pred zastávkou Popradské pleso, TEŽ a v lokalite Štrbské pleso na veľkom parkovisku pred žel. stanicou. Najbližšia železničná zastávka tatranských električiek je Štrbské pleso, alebo Popradské pleso.

Kam v okolí?

Značené chodníky vedú na Hincovo pleso, Chatu pod Rysmi, Kôprovský štít.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase, prevýšení a vzdialenosti sú len informatívne a namerali sme ich na trase Štrbské pleso, odbočka pri Heliose – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi – Rysy a späť.


Dĺžka:
18 km
Čas:
9 hod
Stúpanie:
1186 m
Klesanie:
1186 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Štrbské pleso, Popradské pleso
Turistická značka červená, modrá
Trasa Štrbské pleso, odbočka pri Heliose - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Chata pod Rysmi - Rysy a späť
Občerstvenie Chata pod Rysmi