Rozhľadňa Surovina

Kysuce

Na turistickej mape Kysúc pribudla pod Kalinovým vrchom rozhľadňa Surovina. Prídeme sem z obce Oščadnica, ale aj zo železničnej zastávky Oščadnica, okolo Čarovnej lúky. Ďalšie turistické trasy sem vedú z Krásna nad Kysucou, Kalinova a Veľkej Rače.

V blízkosti rozhľadne si môžeme opiecť špekáčiky, alebo slaninku na pekne vybudovanom verejnom ohnisku s prístreškom, stolmi a lavicami.

Vyhliadku postavili v roku 2021 podľa návrhu architekta Stanislava Mikovčáka. Spodná časť stavby bola vybudovaná z kameňa a horná časť je drevená. Zaujímavosťou je, že tu majú byť umiestené slnečné hodiny. Rozhľadňa Surovina nad Oščadnicou ponúka výhľady na Oščadnickú dolinu, Krásno nad Kysucou a Čadcu.

Rozhľadňa Surovina
foto: Lukáš Holzer

Rozhľadňa Surovina z Oščadnice a Veľkej Rače

Rozhľadňa pod Kalinovým vrchom je celoročne voľne prístupná. Nachádza sa na trase náučného chodníka Surovina. Po ceste potešia nové drevené lavičky, informačné tabule, ale aj pozostatky bunkrov.

Prídeme sem z centra obce Oščadnica po žltej do 1 hod., prevýšenie 295 m

Zo žel. zastávky Oščadnica po modrej do 1:40 hod., prevýšenie 385 m

Z Veľkej Rače, Dedovky po modrej, približne do 1:20 hod.

Rozhľadňa Surovina

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko na lesnej ceste pred Čarovnou lúkou, alebo priamo v obci Oščadnica, pri Obecnom úrade. Najbližšia autobusová zastávka Oščadnica, Obecný úrad a žel. zastávka Oščadnica.

Kam v okolí?

Podcast Rozhľadňa Surovina


Dĺžka:
3 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
295 m
Klesanie:
10 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Oščadnica
Turistická značka žltá
Trasa Oščadnica, Obecný úrad - Rozhľadňa Surovina