Rozhľadňa na Čarnej hure

Šariš

Rozhľadňa na Čiernej hore, alebo tiež na Čarnej hure bola postavená dobrovoľníkmi nad dedinou Krásna Lúka. Objavte toto tiché a pokojné vyhliadkové miesto. Ako jedna z mála rozhľadní je vybavená pieckou, kde si môžete opiecť napríklad slaninku, špekáčiky, alebo iné pochutiny.

Vyhliadka má veľmi pekne upravené okolie. Nachádzajú sa tu lavičky, posedenie, vysoký kríž, socha Panny Márie Medžugorskej. Aj preto sa na tomto mieste často organizujú duchovné výlety, farské akcie a raz do roka aj púť.

Rozhľadňa na Čarnej hure
Rozhľadňa na Čarnej hure

Výhľady a trasa na Rozhľadňu na Čarnej hure

Aj keď je rozhľadňa na Čiernej hore postavená na úbočí tohto kopca ponúka nádherné vyhliadky na Šariš a časť Spiša. Dovidíme na kopce Branisko, Bachureň, Stráže, Čergov a NP Pieniny.

Ako sa dostať k rozhľadni na Čarnej hore? Je to veľmi jednoduché. Trasa začína v obci Krásna Lúka. Na ľavej strane kostola nájdete smerovník. Chodník vedie väčšinou po lesnej ceste, pokračuje okolo studničky pod lesom a začne prudšie stúpať v samom závere výstupu.

Sledujte nový značkovaný chodník, ktorý vedie po trase Krásna Lúka – Rozhľadňa na Čarnej Hure (čas výstupu do 1:30, prevýšenie 462 m) – červená značka

Rozhľadňa na Čarnej hure
Rozhľadňa na Čarnej hure

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko priamo v obci Krásna Lúka pred kostolom sv. Martina, alebo pri lesnej ceste vedúcej k rozhľadni. Vzdialené parkovisko nájdete aj pred Obecným úradom. Najbližšia autobusová zastávka Krásna Lúka, Kušnír.

Kam v okolí?

Navštívte Ľubovniansky hrad, alebo Kráter v obci Vyšné Ružbachy. Nad Lipanmi navštívte Rozhľadňu Lipany, nad obcou Kamenica Kamenický hrad a pri Starej Ľubovni Ľubovniansky hrad a skanzen.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Krásna Lúka – Rozhľadňa na Čarnej hure (Čiernej hore) a späť.

Za fotky ďakujeme: Marek Bujňák

Dĺžka:7 km Čas:3 hod Stúpanie:470 m Klesanie:470 m Lokalita: Šariš Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Krásna Lúka
Turistická
značka:
červená
Trasa: Krásna Lúka - Rozhľadňa na Čarnej hure (Čiernej hore) a späť

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava