Rozhľadňa Dedovka

Kysuce

Vo Veľkej Rači v stredisku Snowparadise vyrástla nová drevená Rozhľadňa Dedovka. Nachádza sa pri hornej stanici lanovky na Dedovke, nad obcou Oščadnica v nadmorskej výške 974 m. Vstup na rozhľadňu je bezplatný, otvorená je celoročne.

Vyhliadková veža má výšku 16 metrov a nachádza sa len kúsok od lanovky, priamo pred chatou Koliba. Vybudovali ju z tradičných prírodných prvkov, kameňa a dreva a ideálne zapadá do horského prostredia zábavného strediska na Kysuciach.

Rozhľadňa Dedovka ponúka nový neopozeraný výhľad z vtáčej perspektívy na okolité doliny a kopce. Obec Oščadnica, Skalité, časť Poľska a Česka. Z pohoria Malá Fatra určite rozoznáte Veľký Rozsutec, Chleb a Stoh.

Rozhľadňa Dedovka
Rozhľadňa Dedovka – foto: Snowparadise Oščadnica

Galéria plastík v interiéri

Vyhliadka je zároveň galériou so šiestimi výnimočnými plastikami, ktorých autorom je domáci architekt Ing. Stanislav Mikovčák. Každá z plastík má jedinečnú symboliku spätú s históriou Kysúc.

Trasa na Rozhľadňu Dedovka v Oščadnici

Návštevníci sa k nej môžu dostať z údolnej stanice Dedovky štvorsedačkovou lanovkou dlhou 1200 m, alebo peši za približne 40 minút. Keď vystúpite z lanovky, určite novú rozhľadňu neprehliadnete.

Pešo sa vydajte po trase: Oščadnica, Dedovka – Zadedová – Chaty na Rači – Koliba Dedovka (Horná stanica lanovky) – najprv žltá a potom zelená značka

Parkovanie a verejná doprava

Bezplatné verejné parkovisko v lokalite Veľká Rača, Dedovka. Najbližšia autobusová zastávka Oščadnica, zdravotné stredisko.

Kam v okolí?

Navštívte ďalšie vyhliadky na Kysuciach: Rozhľadňa Tábor, Vyhliadka na Hladkom vrchu, Rozhľadňa na Bobovci, v Starej Bystrici, Rozhľadňa u Jantov, Rozhľadňa Zákopčie. Z Dedovky pokračujte na vrchol Veľká Rača.

Podcast Rozhľadňa Dedovka

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Oščadnica, parkovisko Dedovka – Oščadnica, horná stanica lanovky.

foto: Snowparadise


Dĺžka:
4 km
Čas:
0:40 hod
Stúpanie:
288 m
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Oščadnica
Turistická značka žltá, zelená
Trasa Oščadnica, parkovisko Dedovka - Oščadnica, horná stanica lanovky