Roštún

Malé Karpaty

Vrch Vápenná, prezývaný tiež Roštún (752 m n.m.) nájdeme v Malých Karpatoch, asi 18 km od Malaciek. Po turistických trasách sem prídeme napríklad z obce Sološnica, alebo z Plaveckého Podhradia.

Vápenná – Roštún leží na hlavnom hrebeni, ktorý prechádza od Veterlína, cez Čiernu skalu a pokračuje na Vysokú, severne na Pohanskú, východne na Klokoč, južne na Jelenec a západne na Malú Vápennú. Vápenná je tretí najvyšší vrch v Malých Karpatoch.

Roštún
Roštún

Zo skalných vyhliadok a malej rozhľadne na Roštúne môžeme pozorovať Malé Karpaty. Päť metrov vysoká rozhľadňa v tvare obelisku bola na Vápennej postavená v roku 2003. Ideálne počasie dopraje skvelú viditeľnosť aj na Biele Karpaty, Považský Inovec, Tríbeč a Vtáčnik. Národná prírodná rezervácia Roštún sa nachádza v 5. ochrannom pásme.

Trasa na Vápennú – Roštún

Z Plaveckého Podhradia po trase Pod Vápennou – Vápenná (čas výstupu do 1:40 hod., prevýšenie 496 m) – žltá značka

Zo Sološnice po trase Pod Malou Vápennou – Pod Vápennou – Vápenná (čas výstupu do 1:15 hod., prevýšenie 433 m) – zelená značka

Zo Sološnickej doliny po trase Sološnická dolina, horáreň – Pod Malou Vápennou – Pod Vápennou – Vápenná (čas výstupu do 1:20 hod., prevýšenie 456 m) – červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Odporúčame použiť parkovisko na konci obce Sološnica, v obci Plavecké Podhradie využite napríklad parkovisko pred Jednotou. Najbližšie autobusové zastávky Sološnica, centrum a Plavecké Podhradie, pošta.

Kam v okolí?

V Malých Karpatoch navštívte Rozhľadňu Veľký Peterklín, vrch Vysoká nad Kuchyňou, Plavecký hrad, Jaskyňu Deravá skala, Hrad Ostrý Kameň, alebo vrch Záruby.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Plavecké Podhradie – Pod Vápennou – Vápenná a späť.


Dĺžka:
8 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
496 m
Klesanie:
496 m
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Plavecké Podhradie, Sološnica
Turistická značka žltá
Trasa Plavecké Podhradie - Pod Vápennou - Vápenná a späť