Roháčsky vodopád

Západné Tatry

Roháčsky vodopád je najvyšší v Západných Tatrách a každý rok priláka veľa zvedavých návštevníkov. Vodopád v Roháčoch je dostupný aj v zime. Nachádza sa na frekventovanej turistickej trase a pri náučnom chodníku na Roháčske plesá, vo výške 1340 m n.m.

Zaujímavosťou je, že vodopády sú tu až dva – Vyšný a Nižný Roháčsky vodopád. Nižný vodopád je kaskádovitého tvaru a nevedie k nemu žiadna turistická trasa. Zostáva pre návštevníkov ukrytý. To však neplatí pre Výšný vodopád, ktorý ponúka aj v letných mesiacoch úžasné osvieženie a je k nemu vybudovaný turistický chodník.

Vodopád má celoročne prietok 500 až 1200 l/s., výšku 23 metrov a najmohutnejší je v období topenia snehu, či dažďov. V okolí vodopádu sa môžete kochať výhľadom na Prednú Zábrať a časť Roháčskej doliny.

Trasa na Roháčsky vodopád

Chodník k vodopádu má síce náročné stúpanie, ale určite ho zvládnu aj deti. Túru začíname na centrálnom parkovisku Roháče – Spálená, alebo od Chaty Zverovka. Pokračujeme po asfaltovej ceste na Adamcuľu a tu pri rozcestníku odbočíme doprava. Po následnom nenáročnom stúpaní neprehliadnite dobre označenú odbočku. Chodník prechádza cez drevený mostík a ďalej k vodopádu.

Pôjdeme po trase Zverovka – Šindľovec – Adamcuľa – Roháčsky vodopád (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 297 m) – najprv červená a potom žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

Hlavné centrálne parkovisko, pri lyžiarskom stredisku Roháče – Spálená, alebo parkovisko pred Chatou Zverovka. Autobusom z obce Zuberec a Podbiel, vystúpime na konečnej zastávke Chata Zverovka.

Kam v okolí?

Pokračujte po náučnom chodníku ďalej na Roháčske plesá. V okolí Zuberca navštívte Brestovskú jaskyňu, alebo Múzeum oravskej dediny. Od Chaty Zverovka vedie turistický chodník na Lúčnu. Kam na túru v Západných Tatrách? Pozri sem.

Podcast Roháčsky vodopád

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Chata Zverovka – Šindľovec – Adamcuľa – Roháčsky vodopád a späť.


Dĺžka:
7 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
297 m
Klesanie:
297 m
Lokalita Západné Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Zuberec, Zverovka
Turistická značka červená, modrá, žltá
Trasa Zverovka - Šindľovec - Adamcuľa - Roháčsky vodopád a späť
Občerstvenie Penzión Šindľovec