Prielom Hornádu

Slovenský raj

Na Slovensku najznámejšia až 16 km dlhá roklina Prielom Hornádu. Patrí medzi najväčšie turistické lákadlá v národnom parku Slovenský raj. Turistická trasa cez celú tiesňavu prechádza v ktoromkoľvek smere z Podleska do Čingova. Veľmi obľúbený je aj splav Hornádu.

Priechod prielomom je na mnohých miestach zabezpečený kovovými mostíkmi, stúpačkami a reťazami. Trasa nie je vhodná pre menšie deti a vstup by mali zvážiť aj turisti, ktorí majú strach z výšok.

Na niektorých miestach sú rebríky a stúpačky umiestnené vo výške niekoľko desiatok metrov nad riekou Hornád. Exponované úseky sú väčšinou istené kovovými reťazami. V čase dažďov, alebo v zimnej sezóne môžu byť šmykľavé a zamrznuté, treba tomu prispôsobiť turistickú obuv.

Prielom Hornádu
Prielom Hornádu – foto: Shutterstock

Platí pre túru sezónna uzávera?

Prielom Hornádu je sprístupnený celoročne. V zimných mesiacoch sa na chodníkoch a rebríkoch môže nachádzať ľad, odporúčame obuť mačky. Na celej trase z Podleska do Hrabušíc sa nachádza niekoľko drevených posedení a studničiek s pitnou vodou.

Stojí za to prejsť celý prielom, potešia vás najkrajšie miesta na trase: Letanovský mlyn, Kartuziánsky most a ďalšie oceľové mosty, ktoré na mnohých miestach prechádzajú cez kaňon a ponad rieku.

Cez Prielom Hornádu prejdete do Kláštorskej rokliny, Kláštorisko, alebo na Ferratu HZS Kyseľ. Cez Biely Potok vedie trasa do divokej rokliny Sokolia dolina.

Trasa cez Prielom Hornádu

Vstup do rokliny je z Čingova, Podleska, Letanoviec (červená značka), Kláštoriska (žltá značka), alebo zo Spišských Tomášoviec, cez Tomášovský výhľad.

Celá trasa cez Prielom Hornádu: Čingov, centrum – Biely potok, rázcestie – Letanovský mlyn – Kláštorská roklina, ústie – Hrdlo Hornádu – Podlesok (čas prechodu do 4 hod., prevýšenie cez 500 m) – modrá značka

Prielom Hornádu sa dá prejsť v obidvoch smeroch. Na exponovaných miestach odporúčame počkať na bezpečnom mieste a neobchádzať sa priamo na reťaziach.

Prielom Hornádu
Prielom Hornádu – foto: Govisity

Okruh cez Prielom Hornádu z Čingova a Podleska

Trasa z Čingova prechádza cez Lesnica, ústie – Biely potok, rázcestie – Pod Tomášovským výhľadom – Letanovský mlyn – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Kláštorisko, lúka – Biely potok, rázcestie – Čingov (čas okružnej trasy 5 hod., prevýšenie 625 m) – najprv modrá a potom zelená a modrá značka

Okružná trasa z Podleska cez Hrdlo Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Pod Vtáčim hrbom – Nad Podleskom – Podlesok (čas okružnej trasy do 4:30 hod., prevýšenie 600 m) – najprv modrá a potom zelená a červená značka

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Cenník nájdete TU.

Parkovanie a verejná doprava

Záchytné platené parkovisko v turistickom centre Podlesok. Najbližšia autobusová zastávka Hrabušice, rázc. Podlesok. Verejné platené parkovisko v lokalite Čingov.

Kam v okolí?

V Slovenskom raji odporúčame: Tomášovský výhľad, Kláštorskú roklinu, Roklinu Suchá Belá, Sokoliu dolinu, Roklinu Piecky, Veľký Sokol, Malý Kyseľ, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú  len informatívne.  Namerali sme ich na trase Čingov, centrum – Biely potok, rázcestie – Letanovský mlyn – Kláštorská roklina, ústie – Hrdlo Hornádu – Podlesok.

foto: Shutterstock, Govisity


Dĺžka:
11 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
520 m
Klesanie:
470 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Podlesok, Čingov
Turistická značka modrá
Trasa Čingov, centrum - Biely potok, rázcestie - Letanovský mlyn - Kláštorská roklina, ústie - Hrdlo Hornádu - Podlesok
Občerstvenie Ranč Podlesok Salaš Čingov