Predné Solisko

Vysoké Tatry

Predné Solisko (2117 m n.m.) je jeden z najľahšie dostupných štítov vo Vysokých Tatrách, ktorý sa nachádza priamo nad Štrbským plesom. Túra zo Štrbského plesa na Chatu pod Soliskom a Predné Solisko je dostupná celoročne.

V blízkosti pod vrcholom sa nachádza aj celoročne otvorená Chata pod Soliskom, ktorá ponúka možnosti občerstvenia a ubytovania.

Nad letnou turistickou cestou, ktorá vedie okolo Štrbského plesa, postavili prvý lyžiarsky vlek na Slovensku. Z vrcholu Predného Soliska môžeme za priaznivého počasia vidieť okolie Štrbského Plesa, Mlynickú dolinu, vodopád Skok, štíty Satan (2432 m n.m.), Kriváň (2494 m n.m.), Končistú (2538 m n.m.), alebo Patriu (2203 m n.m.).

Predné Solisko
Predné Solisko

Lanovka na Solisko

Priamo pred Chatu pod Soliskom premáva celoročne sedačková lanovka zo Štrbského Plesa (stanica lanovky sa nachádza pod skokanskými mostíkmi, pred Hotelom FIS). Aktuálny cenník a čas prevádzky overíte priamo tu. Jazda trvá necelých 7 minút.

Túra na Solisko zo Štrbského plesa

Zo Štrbského plesa až na vrchol vedie nenáročný turistický chodník. Túra, ktorú zvládnu aj deti. Trasa: Liečebný dom Solisko (Štrbské pleso) – Chata pod Soliskom – Predné Solisko (čas výstupu do 2:00 hod., prevýšenie 738 m) – najprv modrá a potom červená značka

Turistický chodník obchádza okolo Štrbského plesa. Pozvoľne stúpa od zjazdovky a náročnejšie stúpanie začína až od Chaty pod Soliskom po červenej značke na vrchol Predného Soliska.

Predné Solisko
Predné Solisko – foto: Kārlis Dambrāns

Parkovanie a verejná doprava

Na platenom záchytnom parkovisku pred železničnou a autobusovou stanicou na Štrbskom plese. Na platenom parkovisku pred Hotelom FIS. Najbližšia železničná a autobusová stanica Štrbské pleso.

Kam v okolí?

Prejdite sa nenáročným chodníkom na Jamské pleso, Okolo Štrbského Plesa, alebo spoznajte najnavštevovanejší Vodopád Skok v tatrách. Zo Štrbského plesa sa vydajte na Kriváň, alebo prejdite okružnú trasu Mlynickou a Furkotskou dolinou cez Bystrú lávku.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase zo Štrbského Plesa, cez Chatu pod Soliskom na Predné Solisko a späť.


Dĺžka:
9 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
738 m
Klesanie:
738 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Štrbské Pleso
Turistická značka červená, modrá
Trasa Štrbské pleso, liečebný dom Solisko - Chata pod Soliskom - Predné Solisko
Občerstvenie Chata pod Soliskom