Považský Inovec

Považský Inovec

Vyrazte na najvyšší vrch v regióne Trenčín, do pohoria Považský Inovec. Trasa na Inovec (1041 m n.m.) prechádza okolo Inoveckej chaty. Ponúka celoročne ubytovanie a občerstvenie. Na vrchole Inovca stojí 22 metrov vysoká vyhliadková veža Helena, ktorá z najvyššie dostupného podlažia dopraje návštevníkom panoramatický výhľad na okolie.

Dobré počasie nás odmení skvelým výhľadom na Nové Mesto nad Váhom, Dubnicu nad Váhom, Trenčín, Topoľčany a Bánovce nad Bebravou. Z vyhliadkovej veže môžeme ďalej pozorovať vrch Kľak, Vršatské bralá, Rozhľadňu Veľký Lopeník, aj pohorie Veľká Fatra.

Považský Inovec – Rozhľadňa Helena

Inovecká chata pod Inovcom

Inovecká chata je otvorená celoročne. Prístupná je autom po asfaltke z Trenčianskeho Jastrabia. V tesnej blízkosti je detské ihrisko a lezecká stena. Žiaľ nie je možná platba kartou, poskytujú však Wi-Fi. Podrobné otváracie hodiny overíte na webe chaty. Inovecká chata ponúka teplú kuchyňu, čapované nápoje a počas sviatkov a víkendov poteší aj živá hudba.

Turistická trasa na Považský Inovec

Poďte na túru na Inovec z obce Selec, obdivujte po trase rezerváciu Selecké kamenné more a nádherné skalné vyhliadky. Pôjdeme po trase Selec – Sokolova skala – Pod Inovcom – Sviniarky – Inovec (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 712 m) – najprv zelená a potom červená značka

Po asfaltke z obce Trenčianske Jastrabie je cesta ideálna napríklad na bicykli. Pôjdeme po trase Trenčianske Jastrabie – Dráhy – Jarabina – Nad Krásnou dolinou – Pod Válovom – Inovecká chata – Inovec (dĺžka výstupu po cyklotrase je 11 km, prevýšenie 765 m)

Po turistickom chodníku z obce Trenčianske Jastrabie pokračujeme po trase Dráhy – Richtárov chodník – Pod Válovom – Inovecká chata – Pod Inovcom – Sviniarky – Inovec (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 739 m) – najprv žltá, potom zelená a červená značka

Z obce Dubodiel, okolo hradiska, pokračujeme po cyklotrase, alebo po modrej značke. Turistický výstup trvá približne 2:30 hod, cyklotrasa má dĺžku 12 km a prevýšenie 729 m.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko je pri Inoveckej chate. V obci Selec je možné parkovať pri obecnom úrade, alebo pred vstupom do doliny, pri vodojeme. Najbližšia autobusová zastávka Selec, horný koniec, alebo Dubodiel, horný koniec.

Kam v okolí na výlet?

Navštívte ďalšie zaujímavé miesta v lokalite Považský Inovec, napríklad Hradisko Valy-Bojná, Jaskyňu Čertova pec, Topoľčiansky hrad, Rozhľadňu Panská Javorina. Za pozornosť stoja aj hrady na Považí, napríklad Trenčiansky, Čachtický, Hrad Beckov a nad Trenčianskymi Bohuslavicami sa zastavte v Haluzickej tiesňave.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Selec – Sokolova skala – Pod Inovcom – Sviniarky – Inovec a späť.


Dĺžka:
11 km
Čas:
5 hod
Stúpanie:
712 m
Klesanie:
712 m
Lokalita Považský Inovec
Náročnosť stredná
Prístupový bod Trenčianske Jastrabie, Selec, Dubodiel
Turistická značka červená, zelená
Trasa Selec - Sokolova skala - Pod Inovcom - Sviniarky - Inovec a späť
Občerstvenie Inovecká chata