Spolu s vrcholmi Veľký Rozsutec a Stoh tvorí Osnica pomyselný malofatranský trojuholník. Každý milovník pohoria Malá Fatra, by si tento trojlístok nemal nechať ujsť. Trasa zo Štefanovej ani nie je náročná a turistika sa dá zvládnuť celoročne. Pokiaľ obľubujte tichšie a menej frekventované miesta, tak Osnica je jasná voľba.

Vrchol Osnice (1363 m n.m.) je z veľkej časti trávnatý, s atraktívnym skalným výbežkom, ktorý je orientovaný na východ. Napriek úžasnej geografickej polohe, patrí medzi menej navštevované, má v blízkosti totiž silnú konkurenciu.

Osnica
Pohľad z Osnice na Veľký Rozsutec

Osnica odmení úžasnými výhľadmi na mnohé slovenské pohoria. Najbližšie dominuje Veľký Rozsutec a Stoh. Počas dobrej viditeľnosti môžeme pozorovať časť Malej Fatry, Nízke a Západné Tatry. Smerom na východ neprehliadneme Veľký Choč a severne Babiu Horu. Túra na Osnicu je zaujímavá hlavne úžasnými nekonečnými výhľadmi a pestrou prírodou a faunou.

Trasa na Osnicu zo Štefanovej cez Medziholie

Ideálny výstup pre všetky vekové kategórie sem vedie po chodníku zo Štefanovej cez Medziholie. Osnica je po všetkých chodníkoch sprístupnená celoročne.

Najkratšia trasa začína v Štefanovej a pokračuje cez Medziholie – Sedlo Osnice – Osnica (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 765 m) – najprv zelená a potom modrá značka

Zo Zázrivej, časť Petrová po trase Petrová, Jánošíkov dvor – Príslop nad Bielou – Pod Medzoholím – Pod Rozsutcom – Sedlo Osnice – Osnica ( čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 752 m) – najprv červená a potom žltá a modrá značka

Dlhý, ale za to veľmi atraktívny je chodník z Párnice po trase Párnica, vlak – Strungový príslop – Osnica (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 1028 m) – modrá značka

Osnica
Výhľad na Veľký Rozsutec

Parkovanie a verejná doprava

V lokalite Štefanová, na veľkom platenom centrálnom parkovisku. Najbližšia autobusová zastávka Vrátna, Štefanová.

Kam v okolí?

Naplánujte si túru na 7. najvyšší kopec Malej Fatry Stoh, alebo na 5. najvyšší Veľký Rozsutec. Z Vrátnej premáva lanovka na Chleb a odtiaľ pokračujeme na Chatu pod Chlebom, Veľký Kriváň a Malý Kriváň.

Podcast Osnica

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štefanová – Medziholie – Sedlo Osnice – Osnica.


Dĺžka:
6 km
Čas:
2:30 hod
Stúpanie:
765 m
Klesanie:
32 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Štefanová, Zázrivá, Párnica
Turistická značka modrá, zelená
Trasa Štefanová - Medziholie - Sedlo Osnice - Osnica
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom