Osnica

Malá Fatra

Spolu s vrcholmi Veľký Rozsutec a Stoh, tvorí Osnica pomyselný malofatranský trojuholník. Každý milovník pohoria Malá Fatra, by si tento trojlístok nemal nechať ujsť. Trasa zo Štefanovej ani nie je náročná a turistika sa dá zvládnuť celoročne. Pokiaľ obľubujte tichšie a menej frekventované miesta, Osnica je dobrá voľba.

Vrchol Osnice (1363 m n.m.) je z veľkej časti trávnatý, s atraktívnym skalným výbežkom, ktorý je orientovaný na východ. Napriek úžasnej geografickej polohe, patrí medzi menej navštevované, má v blízkosti totiž silnú konkurenciu.

Osnica
Osnica

Odmení vás úžasnými výhľadmi na mnohé slovenské pohoria. Najbližšie dominuje Veľký Rozsutec a Stoh. Počas dobrej viditeľnosti môžeme pozorovať časť Malej Fatry, Nízke a Západné Tatry. Smerom na východ neprehliadneme Veľký Choč a severne Babiu Horu. Túra na Osnicu je zaujímavá hlavne úžasnými nekonečnými výhľadmi a pestrou prírodou a faunou.

Trasa na Osnicu

Ideálny výstup pre všetky vekové kategórie sem vedie po chodníku zo Štefanovej cez Medziholie. Osnica je po všetkých chodníkoch sprístupnená celoročne.

Pôjdete po trase Štefanová – Medziholie – Sedlo Osnice – Osnica (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 748 m) – najprv zelená a potom modrá značka

Zo Zázrivej, časť Petrová, pôjdete po trase Petrová, Jánošíkov dvor – Príslop nad Bielou – Pod Medzoholím – Pod Rozsutcom – Sedlo Osnice – Osnica ( čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 752 m) – najprv červená a potom žltá a modrá značka

Dlhý, ale za to veľmi atraktívny je chodník z Párnice. Pôjdete po trase Párnica, vlak – Strungový príslop – Osnica (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 937 m) – modrá značka

Osnica
Výhľad na Veľký Rozsutec

Parkovanie a verejná doprava

V lokalite Štefanová, na veľkom platenom centrálnom parkovisku. Najbližšia autobusová zastávka Vrátna, Štefanová.

Kam v okolí?

Naplánujte si túru na 7. najvyšší kopec Malej Fatry Stoh, alebo na 5. najvyšší Veľký Rozsutec. Odporúčame turistiku na ďalšie fatranské vrcholy Chleb, Malý, alebo Veľký Kriváň.

Podcast Osnica

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štefanová – Medziholie – Sedlo Osnice – Osnica a späť.

Dĺžka:10 km Čas:5 hod Stúpanie:744 m Klesanie:744 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Štefanová, Zázrivá, Párnica
Turistická
značka:
modrá, zelená
Trasa: Štefanová - Medziholie - Sedlo Osnice - Osnica a späť

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava