Nová hoľa

Donovaly

Vďaka blízkosti obľúbeného lyžiarskeho a turistického strediska Donovaly, patrí Nová hoľa (1370 m n.m.) k obľúbeným cieľom v pohorí Veľká Fatra. Panoramatický výhľad ponúka dokonalú panorámu Veľkej Fatry a na Nízke Tatry. Turistika, alebo lanovka na Novú hoľu? Výber je na vás.

Možno vás postretne šťastie a dovidíte až na Západné Tatry a tatranský Kriváň. V zime je toto miesto obľúbené lyžiarske stredisko – Park Snow Donovaly. Na Novej holi sa nachádzajú lavičky a tiež podrobná mapa, ktorá popisuje významné vrcholy v okolí.

Nová hoľa - Donovaly
Nová hoľa – Donovaly

Ako sa sem dostať? Turistika zo strediska Donovaly

Na vrch Nová hoľa sa dostanete veľmi jednoducho. Pešo, alebo lanovkou zo strediska Donovaly. Turistický chodník sem vedie po trase Donovaly, rekr. stredisko – Nová hoľa (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 393 m) – červená značka

Priamo zo strediska Donovaly na Novú hoľu je značených niekoľko cyklotrás pre horské a trekingové bicykle. Väčšina z nich prechádza po lesných cestách. Označené sú zelenou a modrou cykloznačkou. Stačí si vybrať, ktorá je vám viac po chuti, napríklad tu.

Lanovka Donovaly – Nová hoľa

V zimnej a letnej sezóne premáva kabínková lanovka Telemix. Ušetríte pri zakúpení rodinného lístka. Podrobný prevádzkový poriadok lanovky, otváracie hodiny a cenník nájdete tu.

Webkamera Nová hoľa

Aktuálne počasie na Donovaloch a poveternostné podmienky sledujte cez webkameru TU.

Parkovanie a verejná doprava

Na verejnom záchytnom parkovisku priamo v centre strediska Donovaly. Najbližšia autobusová zastávka Donovaly, centrum. Nachádza sa priamo na trase červenej turistickej značky a neďaleko turistického rozcestníka v centre strediska.

Kam v okolí?

Nová hoľa je doslova na skok od kopca Zvolen (1402 m n.m.). Prídete sem naozaj za pár minút. Kúpele Korytnica sú vzdialené od strediska Donovaly 6 km. Vedie sem napríklad Cyklokorytnička.

Odporúčame tiež navštíviť pozostatky obce Kalište. Nacisti 18. marca v roku 1945 obec vypálili a zavraždili 13 obyvateľov. Prístup z centra Donovál, po žltej značke, asi za 1:30 hod.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Donovaly, rekr. stredisko – Nová hoľa a späť.

Dĺžka:5 km Čas:3 hod Stúpanie:393 m Klesanie:393 m Lokalita: Donovaly Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Donovaly
Turistická
značka:
červená
Trasa: Donovaly, centrum - Nová hoľa a späť Web: https://www.parksnow.sk/leto/

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava