Najkrajšie vodopády na Slovensku

Slovensko

Poznáte vodopády v Tatrách? Viete ktorý je najvyšší vodopád? Nie je to vodopád Skok, aj keď ten patrí medzi najnavštevovanejšie. Toto sú najväčšie a najkrajšie vodopády na Slovensku. Spoznajte a obdivujte ich krásu, napríklad aj v zime, keď sa mnohé premenia na rozprávkové ľadopády. Stačí kliknúť na obrázok a dozviete sa viac. Smelo do toho.

Vodopády Studeného potoka

Naše putovanie po najkrajších vodopádoch po Slovensku začíname vo Vysokých Tatrách. Neďaleko Hrebienka je jedna z najkrajších a veľmi ľahko dostupných turistických atrakcií. Studenovodské vodopády si nenechajte ujsť na trase z Hrebienka na RainerovuZamkovského chatu

Vodopády Studeného potoka
Vodopády Studeného potoka

Šútovský vodopád

Toto je najvyšší vodopád v národnom parku Malá Fatra. Šútovský vodopád má úctyhodnú výšku 38 metrov, čo ho zaraďuje v rebríčku na štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku. Svoju majestátnosť dosahuje v jarných mesiacoch a po výdatných zrážkach. Voda, ktorá preteká cez vodopád pochádza zo Šútovského potoka, ktorý vyviera v lokalite Mojžíšove pramene.

Šútovský vodopád
Šútovský vodopád

Vodopád Skok

Samozrejme, v našom výbere nemôže chýbať tatranský zvodca všetkých vodopádov. Áno toto je on, každoročne priláka množstvo obdivovateľov. Dosahuje výšku až 25 metrov. Nachádza sa v Mlynickej doline a vedie k nemu celoročne dostupný turistický chodník zo Štrbského plesa. Tvári sa ako najvyšší vodopád vo Vysokých Tatrách, ale v tomto rebríčku mu patrí až 4. miesto.

Vodopád Skok
Vodopád Skok

Šikľavá skala

Keď sa v Markušovciach idete vyšikať, tak asi viete, akú dôležitú činnosť idete vykonávať. No a niekde tu vznikol ľudový názov tohto, počas leta nenápadného vodopádu, či skôr Šikľavej skaly. Keď prituhne, tak sa premení na ľadopád. Údajne ho stráži lesná víla Lesanka, ktorá premieňa jeho vodu na liečivú.

Šikľavá skala
Šikľavá skala

Starohutský vodopád

Môžeme ho poznať aj podľa názvu Starohutniansky vodopád. Starohutský vodopád je jeden z najkrajších a najmohutnejších vodopádov v sopečných pohoriach stredného Slovenska. Ukrýva sa v lesoch neďaleko Novej Bane. Obklopený je obdivuhodnými skalnými útvarmi sopečnej horniny – andezitu. Od roku 1977 patrí medzi národné prírodné pamiatky Slovenska.

Starohutský vodopád
Starohutský vodopád

Roháčsky vodopád

Najvyšší vodopád v Západných Tatrách je práve tento a dokonca je aj pomerne jednoducho prístupný. Zaujímavosťou je, že vodopády sú až dva – Vyšný a Nižný Roháčsky. Nižný je kaskádovitého tvaru a nevedie k nemu žiadna turistická trasa. Zostáva pre návštevníkov ukrytý. To však neplatí pre Výšný vodopád, ktorý ponúka aj v letných mesiacoch úžasné osvieženie a je k nemu vybudovaný turistický chodník.

Roháčsky vodopád

Lúčanský vodopád

Vodopád, za ktorým vôbec nemusíte chodiť ďaleko. Ideálny na lenivý výlet, alebo len veľmi krátku prechádzku. Lúčanský vodopád sa nachádza priamo v obci Lúčky, pod vrcholom Veľký Choč. Spolu s piatimi vodopádmi na Slovensku bol vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku a je skutočne prekrásny. Určite ho môžeme zaradiť medzi naše najkrajšie vodopády, ktoré skrátka musíte navštíviť.

Lúčanský vodopád
Vodopád Lúčky

Hájske vodopády

Aj Slovenský kras má čo do témy ponúknuť. Ak chcete obdivovať najdlhšiu sústavu vodopádov na Slovensku, tak musíte zavítať práve sem. Hovorí sa o nej tiež, že je to jedna z najkrajších sústav vodopádov na Slovensku. Napočítame ich tu až 10. Hájske vodopády sa nachádzajú v Hájskej doline, neďaleko cesty, ktorá spája obce Háj a Hačava.

Hájske vodopády
Hájske vodopády

Vodopád Bystré

Na vyhasnutom stratovulkáne sopky Poľany, len pár kilometrov od Hriňovej, sa v lese ukrýva Vodopád Bystré. Voda padá približne z výšky 20 metrov. Vodopád vytvoril pokles podložia počas zemetrasení, keď bola Poľana ešte činná sopka. Národná prírodná rezervácia Vodopád Bystrého potoka sa nachádza v lokalite Slovenského stredohoria, v nadmorskej výške 983 m n.m.

Vodopád Bystré
Vodopád Bystré

Kmeťov vodopád

Toto je náš najvyšší vodopád. Málokto vie, že v Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách sa nachádza najvyšší vodopád na Slovensku. Je k nemu jednoduchý prístup turistickým chodníkom. Vedie k nemu aj cyklotrasa z Podbanského. Kmeťov vodopád vytvára potok Nefcerka a jeho kaskády sú dlhé 80 metrov. Vodopád je pomenovaný po známom slovenskom botanikovi Andrejovi Kmeťovi.

Kôprová dolina
Kmeťov Vodopád

Závojový vodopád

Druhý najvyšší na Slovensku je v Slovenskom raji. Musíte však prekonať tiesňavu Sokolia dolina. Práve tu sa nachádza Závojový vodopád, ktorý je najvyšší v Slovenskom raji. Má výšku takmer 75 metrov.

Sokolia dolina
Závojový vodopád

Brankovský vodopád

Do výberu najkrajších vodopádov zaraďujeme aj Brankovský vodopád pri ústí Revúckej doliny, neďaleko Ružomberka. Tento nádherný skvost sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier, a so svojou výškou 55 metrov, patrí k najvyšším v tomto pohorí. Zaraďujeme ho tiež medzi päť najvyšších vodopádov na Slovensku.

Brankovský vodopád – foto: Michal Jakubský

Pozrite si ďalšie naše výbery


Lokalita Slovensko