Najkrajšie túry vo Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry sú najvyšším pohorím na Slovensku a sú zároveň jedným z najkrajších miest pre milovníkov horských túr.

Národný park Vysoké Tatry ponúka množstvo turistických trás rôznej náročnosti, ktoré lákajú turistov z celého sveta svojimi úchvatnými výhľadmi, prírodnými krásami a neopakovateľnou atmosférou.

Pripravili sme pre vás výber najkrajších túr vo Vysokých Tatrách, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

1. Rysy

Túra na Rysy je jednou z najobľúbenejších v Tatrách. Vrchol Rysov (2 503 m n. m.) sa nachádza na slovensko-poľskej hranici a ponúka nádherné výhľady na tatranské vrcholy a doliny. Trasa začína pri Štrbskom plese a vedie cez Popradské pleso až na vrchol. Túra trvá približne 6 až 7 hodín a vyžaduje si dobrú kondíciu.

Rysy
Túra na Rysy

2. Kriváň

Kriváň (2 495 m n. m.) je jedným zo symbolov Slovenska a jeho silueta je známa každému milovníkovi Tatier. Túra na Kriváň patrí medzi náročnejšie, začína na Štrbskom plese, Tatranskej Javorine alebo na Troch Studničkách. Cesta vedie cez lesné chodníky, kamenné platne a skaly. Na vrchole sa vám naskytne úžasný výhľad na Vysoké a Západné Tatry.

Kriváň
Vrchol Kriváňa

3. Téryho chata a Priečne sedlo

Nenáročná túra vedúca zo Starého Smokovca na Téryho chatu je ideálna aj pre rodiny s väčšími deťmi. Trasa prechádza cez malebnú dolinu Malá Studená a ponúka pohľad na krásne Spišské plesá. Z Téryho chaty môžete pokračovať smerom na Priečne sedlo, čo je už náročnejší výstup cez ferratu a reťaze.

Priečne sedlo
Najkrajšie túry vo Vysokých Tatrách – Priečne sedlo

4. Gerlachovský štít

Gerlachovský štít (2 655 m n. m.) je najvyšším vrcholom Slovenska a Vysokých Tatier. Výstup na Gerlach je výsadou skúsených turistov a horolezcov, pretože vyžaduje znalosti horolezeckých techník a často aj sprievod horského vodcu. Tradičná cesta začína pri Sliezskom dome a ponúka dychberúce výhľady z najvyššieho bodu Slovenska.

Gerlachovský štít
Gerlachovský štít

5. Hrebienok a Vodopády Studeného potoka

Výlet na Hrebienok je ďalšou nenáročnou túrou, ktorú si môžu vychutnať aj rodiny s deťmi. Z Hrebienka pokračujú turisti k Vodopádom Studeného potoka, ktoré sú jedným z najkrajších prírodných úkazov v Tatrách. Trasa ponúka zážitok z prechádzky pozdĺž zurčiacich vodopádov a krásne výhľady na okolité hory. V blízkosti sa nachádza Rainerova a Zamkovského chata.

Vodopády Studeného potoka
Vodopády Studeného potoka

6. Veľké Hincovo pleso

Medzi najkrajšie túry vo Vysokých Tatrách určite patrí aj Veľké Hincovo pleso (1 946 m n. m.). Je najväčšie a najhlbšie pleso v Tatrách. Jeho hladina býva zamrznutá v priemer až 270 dní v roku. Túra k nemu začína pri Štrbskom plese a vedie cez Popradské pleso. Trasa je mierne náročná a trvá približne 4 až 5 hodín.

Veľké Hincovo pleso
Veľké Hincovo pleso

7. Bystré sedlo

Bystrá lávka cez Bystré sedlo je rozhodne jedna z najkrajších trás vo Vysokých Tatrách. Túra prechádza zo Štrbského plesa, cez Vodopád Skok a občerstvenie pri zostupe si môžeme dopriať na Chate pod Soliskom. Turistika patrí do stredne ťažkej náročnosti.

Trasa cez Bystrú lávku a Bystré sedlo (2300 m n. m.), alebo tiež okruh cez Mlynickú a Furkotskú dolinu vám zaručene ponúkne tie najkrajšie výhľady na mnohé tatranské plesá.

Bystrá lávka
Bystrá lávka – reťaze v Bystrom sedle

8. Jahňací štít

Celodenná turistika cez Brnčalku v závere na niektorých miestach istená reťazami a kramlami. Jahňací štít s nadmorskou výškou 2230 m n. m. sľubuje síce náročnú, ale na výhľady bohatú túru vo Vysokých Tatrách. V minulosti dostal pomenovanie Štít Bieleho plesa, Lastovica a Biely štít. Výhľady z vrchola patria medzi najkrajšie v Tatrách.

Jahňací štít
Jahňací štít od Chaty pri Zelenom plese

9. Veľká Svišťovka

Áno uhádli ste, názov dostala podľa svišťov, ktoré sa tu hojne vyskytovali. Veľká Svišťovka (2038 m n.m.) je veľmi pekný vyhliadkový bod vo Vysokých Tatrách. Vyskúšajte trasu zo Skalnatého plesa, alebo túru z Brnčalky. Na svahoch Veľkej Svišťovky sa nachádzajú pozostatky starých banských štôlní, údajne sa tu ťažilo striebro.

Veľká Svišťovka
Veľká Svišťovka

10. Kôprovský štít

Túra na Kôprovský štít zo Štrbského plesa? Výstup patrí medzi stredne náročné, pôjdeme do nadmorskej výšky 2363 m n.m. Čaká nás prevýšenie viac ako 1000 metrov a úžasné výhľady. Určite sa vydajte na 23. najvyšší vrch Vysokých Tatier.

Priamo na vrchole Kôpráku sa nenachádza žiaden kríž, odmenou však bude nádherný panoramatický výhľad na Hincové a Temnosmrečinské plesá.

Kôprovský štít
Kôprovský štít a výhľad na Temnosmrečinské plesá

11. Slavkovský štít

Túru na Slavkovský štít (2452 m n.m) začíname zo Starého Smokovca cez Hrebienok. Vyskúšajte tiež najnáročnejší beh na Slovensku a v strednej Európe. Tatranskú šelmu organizujú každoročne počas leta.

Nie nadarmo sa hovorí, že zo Slavkovského štítu je najkrajší výhľad vo Vysokých Tatrách. Počas turistiky a z vrchola môžeme pozorovať Veľkú Studenú dolinu, Zbojnícku chatu, masív Prostredného hrotu, vrchol Bradavicu, Východnú Vysokú a Gerlachovský štít (2655 m n.m.).

Slavkovský štít
Slavkovský štít

12. Popradské pleso

Trasa na Popradské pleso je dostupná celoročne. Východiskový bod túry môže byť Štrbské pleso, alebo zastávka električky TEŽ. Turistami aj cyklistami veľmi obľúbené miesto vo Vysokých Tatrách, ponúka na výber až dve chaty na občerstvenie. Chatu pri Popradskom plese a Majláthovu chatu.

Popradské pleso je štvrté najväčšie v Tatrách, má hĺbku 17 metrov a rozlohu 6,88 ha. V limbovom háji neďaleko plesa sa nachádza Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier a vedie k nemu žltá turistická značka.

Popradské pleso
Popradské pleso

13. Poľský hrebeň

Túra za pekného počasia ponúka nádherné výhľady na Velickú, Litvorovú dolinu a na viaceré plesá, ktoré sa tu nachádzajú. Poľský hrebeň je dôležité prechodové sedlo, napríklad na Východnú Vysokú vo Vysokých Tatrách, ale môže byť aj konečný cieľ výstupu.

Poľský hrebeň
Sedlo Poľský hrebeň

14. Kopské sedlo

Túra na Kopské sedlo vedie cez Monkovu dolinu zo Ždiaru, alebo zvoľte túru z Tatranskej Javoriny cez Zadné Meďodoly. Prídete sem z Chaty pri Zelenom plese, cez Veľké Biele pleso a z Chaty Plesnivec.

Sedlo je trávnaté, nachádza vo výške 1750 m n. m. a oddeľuje Vysoké a Belianske Tatry. Ponúka výhľad na Jahňací štít a hrebeň Belianskych Tatier, napríklad na Ždiarsku vidlu, Havran, Nový vrch a Muráň.

Kopské sedlo
Kopské sedlo

15. Vodopád Skok

Túra na Vodopád Skok, cez Štrbské pleso je jednoduchá a odporúčame ju prejsť aj s deťmi. Chodník je prístupný celoročne, aj v zime. Vodopád Skok je jeden z najkrajších a najdostupnejších vodopádov vo Vysokých Tatrách, dosahuje výšku až 25 metrov.

Nachádza sa vo výške 1789 m n. m. v Mlynickej doline a vedie k nemu turistický chodník od Štrbského plesa.

Vodopád Skok
Vodopád Skok v Mlynickej doline

Vysoké Tatry sú skutočným rajom pre turistov a ponúkajú nespočetné množstvo krásnych túr pre všetkých nadšencov prírody a hôr. Každá túra má svoje čaro a nezabudnuteľné výhľady, ktoré si zaručene zamilujete.

Nech už sa vydáte na ktorúkoľvek z týchto trás, vždy si odnesiete nezabudnuteľné zážitky a krásne spomienky z tatranskej prírody. Nezabudnite si tiež pred túrou overiť Zimnú uzáveru tatranských chodníkov.


Lokalita Vysoké Tatry