Malý Rozsutec

Malá Fatra Terchová

Malý Rozsutec (1343 m n.m.) je síce menší brat Veľkého Rozsutca, ale to ešte neznamená, že je ľahšie zdolateľný. Výstup patrí medzi rovnako náročné a pri obtiažnosti za svojim vyšším bratom vôbec nezaostáva. Túra má prevýšenie takmer 800 metrov.

Za dobrého počasia ponúka nádherné výhľady na Veľký Rozsutec, Stoh, Osnicu, ale aj na obce Terchová a Zázrivá. Odporúčame túru na Malý Rozsutec z Bieleho potoka cez Jánošíkove diery.

Malý Rozsutec

Trasa na Malý Rozsutec, výstup cez Jánošíkove diery

Z Bieleho Potoka po trase Podrozsutec – Malý Rozsutec (čas výstupu do 2:45 hod., prevýšenie 793 m) – zelená značka

Trasa cez Jánošíkove diery začína v lokalite Terchová, Biely Potok a prechádza cez Dolné DieryHorné Diery – pod Tesnou Rizňou – Sedlo Medzirozsutce – Malý Rozsutec (čas do 3:30 hod., prevýšenie 798 m) – najprv modrá, potom červená a zelená značka

Výstup zo Zázrivej

Z obce Zázrivá, ústredie po trase Petrová, Jánošíkov dvor – Príslop pod Bielou – Sedlo Zákres – Malý Rozsutec (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 743m) – najprv červená a potom zelená značka

Malý Rozsutec
Reťaze počas výstupu na vrchol

Výstup cez Jánošíkove diery a reťaze pod vrcholom

Najatraktívnejšou prístupovou trasou na Malý Rozsutec je turistický chodník cez Jánošíkove diery. Začneme v lokalite Terchová – Biely Potok. Ďalej prejdeme cez Dolné diery, Horné diery a Tesnú rizňu, čo je sústava až troch najkrajších kaňonov v Malej Fatre.

Chodník prekonáva rokliny, lávky, rebríky. Zo sedla Medzirozsutce pokračuje po zelenej značke až na vrchol. Väčšina výstupovej trasy vedie mokrým prostredím, preto odporúčame zvoliť vhodnú turistickú obuv.

Najnáročnejšie úseky pod vrcholom Malého Rozsutca sú zaistené reťazami a kovovými stúpačkami. Ak sa rozhodnete pre zostup po zelenej značke do Osady Podrozsutec, pripravte sa na prudké klesanie nestabilným kamenistým terénom. Na niektorých úsekoch je chodník zabezpečený opäť reťazami.

Malý Rozsutec

Občerstvenie v Kolibe Podžiar a Osade Podrozsutec

Občerstvenie sa nachádza po zostupe z Nových Dier, v drevenej kolibe, v lokalite Podžiar a na trase zelenej značky v osade Podrozsutec.

Parkovanie a verejná doprava

Veľké platené parkovisko pred Hotelom Diery, v lokalite Biely Potok. Autobusom zo Žiliny, alebo Terchovej. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, Biely Potok h. Diery.

Kam v okolí?

V Malej Fatre navštívte Veľký Kriváň, Malý Kriváň, Chleb, alebo Chatu pod Chlebom. Cez Jánošíkove diery vedú turistické chodníky ďalej na Veľký Rozsutec, Stoh, alebo Osnicu. Turistický chodník na Veľký Rozsutec je uzavretý v termíne od 1.3. do 15.6.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Terchová, Biely Potok – Podrozsutec – Malý Rozsutec.


Dĺžka:
4,5 km
Čas:
2:45 hod
Stúpanie:
793 m
Klesanie:
15 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Terchová, Biely Potok
Turistická značka zelená
Trasa Terchová, Biely Potok - Podrozsutec - Malý Rozsutec
Občerstvenie Hotel Diery
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom