Túra na veľkofatranský Lysec začína v Jasenskej doline. Ideálny prístup je z obce Belá – Dulice, lokalita Ski centrum Jasenská dolina. Na výber je tu hneď niekoľko veľmi pekných trás, možnosť občerstvenia a v zime aj lyžovania. Ideálna turistka v každom ročnom období.

Lysec má nadmorskú výšku 1381 m n.m. a v Turci patrí medzi pomerne ľahko zdolateľné vrcholy. Ak máte radi okružné trasy a neradi sa vraciate tou istou cestou, tak tu máte na výber dva prístupové body. Turistika na Lysec je skutočne dobrá voľba.

Lysec
Túra na Lysec

Výhľady na Veľkú Fatru a Turiec

Na vrchole sa nachádza kruhový panoramatický smerovník, ktorý uľahčí orientáciu. Za dobrého počasia je Lysec ideálny výhľadový bod. Môžeme sa kochať nádherným výhľadom na Tatry, rozoznáme napríklad Kriváň. Z pohorí sú to Mala Fatra, hrebeň Veľkej Fatry, Martinky a časť Lúčanskej Malej Fatry. Nachádza sa tu tiež vrcholová kniha.

Ako sa sem dostať?

Výstup začíname v turistickom centre z Jasenskej doliny, neďaleko obce Belá – Dulice, ktorá je vzdialená približne 12 km od Martina.

Lysec

Trasa z Jasenskej doliny

Vyrážame z parkoviska pod lyžiarskym strediskom v Jasenskej doline a vydáme sa po zelenej značke. Prekonávame prvé stúpanie až k turistickému rozcestníku Medzijarky. Trasa vedie väčšinou po lesných cestách a lúkach. Odtiaľto pokračujeme po žltej s miernym stúpaním. Náročné stúpanie do svahu začína pred rozcestníkom Poľka. Odtiaľto pokračujeme po hrebeni až na vrchol. Pre zostup môžeme použiť modrú značku, ktorá vedie z väčšej časti lesom cez Grúň a postupne schádza až do Jasenskej doliny.

Túra na Lysec

Výstup po hrebeni z Jasenskej doliny pokračuje po trase Kašová, rekreačné stredisko – Medzijarky – Poľka – Lysec (čas výstupu do 2:40 hod., prevýšenie 848 m) – najprv zelená a potom žltá značka

Druhá varianta výstupu cez Jasenskú dolinu po trase: Kašová, rekreačné stredisko – Chata Lysec – Grúň – Lysec (čas výstupu do 2:40 hod., prevýšenie 826 m) – modrá značka

Prídete sem tiež z obce Belá – Dulice po trase Belianska dolina, ústie – Medzijarky – Poľka – Lysec (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 872 m) – žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko sa nachádza na začiatku Jasenskej doliny, pri lyžiarskom stredisku v lokalite Kašová. Parkovisko môže byť v hlavnej sezóne spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Belá – Dulice.

Kam v okolí?

Vo Veľkej Fatre odporúčame turistiku cez okruh Ostrá – Tlstá, výstup na Borišov a Chatu pod Borišovom. Navštívte tiež neďalekú Rozhľadňu na Kalníku, alebo Rozhľadňu na Tŕní.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Kašová, rekreačné stredisko – Medzijarky – Poľka – Lysec.


Dĺžka:
6,5 km
Čas:
2:40 hod
Stúpanie:
876 m
Klesanie:
45 m
Lokalita Veľká Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Jasenská dolina, Belá-Dulice
Turistická značka žltá, zelená
Trasa Kašová, rekreačné stredisko - Medzijarky - Poľka - Lysec
Občerstvenie Penzión Brest