Letná turistika posilní kondíciu a zlepší náladu  

Slovensko

Milujete letnú prírodu – hory a turistiku? Dovolenka na horách poskytuje množstvo krásnych pohľadov a skvelé športové zážitky. Chôdza utužuje zdravie a regeneruje celé telo, preto si získava stále viac prívržencov.

Turistika je ideálna pohybová aktivita, ktorá má na telo aj psychiku množstvo ozdravných účinkov. Športovanie na čerstvom vzduchu regeneruje celý organizmus – pravidelná chôdza posilňuje svaly, zlepšuje pohyblivosť kĺbov a zvyšuje výkonnosť. Podporuje nielen kardiovaskulárny systém, dýchací systém, tráviaci systém a imunitný systém, ale skvelo vyvetrá aj hlavu a zlepší náladu. Chôdza v horskom prostredí je prevenciou pred mnohými civilizačnými chorobami.

Čo nepodceniť pred výletom  

Pokiaľ patríte medzi začiatočníkov, trasu turistických výletov si plánujte vždy vopred. Pri plánovaní trasy zohľadnite svoju fyzickú zdatnosť a aktuálne počasie. Najmä vo vyšších nadmorských výškach tento krok pri plánovaní nepodceňte, aby sa zle naplánovaná túra nestala nebezpečnou. Lokalitu aj dĺžku výletu plánujte dôkladne. Ak má byť počas dňa horúce počasie, vyrazte hneď ráno a na priamom slnku buďte čo najmenej.

A ako sa na turistický výlet obliecť? Turista potrebuje kvalitnú obuv, funkčné odevy a pokrývku hlavy. Vo vyššej nadmorskej výške býva chladno aj v letnom období, preto nepodceňte termooblečenie. Pánske aj dámske turistické nohavice a bundy voľte z nepremokavého a vetru odolného materiálu. Ideálne športové bundy sú s kapucňou. Na horách je počasie nevyspytateľné, preto je dôležité premenlivému počasiu prispôsobiť aj odevy, ktoré majú byť jednoducho vrstviteľné. Najväčším rizikom v letných mesiacoch na horách sú prietrže mračien a búrky, vo vyšších nadmorských výškach aj silný vietor.

Ak má byť počas dňa horúce počasie, vyrazte hneď ráno a na priamom slnku buďte čo najmenej. V teplom počasí netreba zabúdať na kvalitný pitný režim. Klasickou čistou vodou určite nič nepokazíte, no pri takomto výkone je vhodný napríklad hypotonický nápoj HypoFit od slovenského výrobcu výživových doplnkov Kompava, ktorý dodá vášmu telu energiu a navyše doplní potrebné minerály, ktoré počas turistiky telo vyplaví.

Vyskúšajte severskú chôdzu  

Pri nordic walking – severskej chôdzi má športovec po celý čas chôdze k dlaniam pripútané palice s anatomicky tvarovanými rukoväťami, ktoré umožňujú ľahký pohyb rúk vpred a vzad. Tvar úchytov rozhoduje o tom, ako sadnú paličky do rúk. Turistická palica je vyrobená z ľahkého kovu a má buď fixnú dĺžku alebo nastaviteľnú dĺžku. Podstata severskej chôdze spočíva v tom, že znásobuje efekt klasickej chôdze bez zvýšenej námahy.

Pri správnej technike používania turistických palíc športovec spáli viac kalórií, než pri bežnej turistike, pretože pri súbežnom pohybe rúk a nôh sa v tele zapája do pohybu oveľa viac svalov. Severská chôdza je maximálne príjemná a pohodlná – je vhodná nielen pre mladých športovcov, ale aj pre ľudí v strednom veku a pre seniorov.   

foto: dreamstime.com


Lokalita Slovensko
Detská železnica Košice
Košice Detská železnica Košice
Čipčie z Turia
Malá Fatra Čipčie z Turia