Kláštorisko

Slovenský raj

Bezpochyby je Kláštorisko jedna z najnavštevovanejších lokalít v národnom parku Slovenský raj. Aj s deťmi prídete napríklad cez Prielom Hornádu, záverečný výstup prechádza cez Kláštorskú roklinu. Trasy sem vedú z Podleska, alebo Čingova. Na Kláštorisko prídeme cez tiesňavu Suchá Belá a Piecky. Z Kláštoriska podnikneme túru na Ferratu HZS Kyseľ, alebo si naplánujte prechod cez Malý a Veľký Kyseľ.

Dnes je Kláštorisko jediné turistické centrum priamo vo vnútri územia Slovenského raja. V minulosti tu postavili kartuziánsky kláštor na prelome 13. a 14. storočia. Pozostatky jeho ruín môžeme pozorovať aj dnes, kde v súčasnosti prebieha jeho postupná rekonštrukcia.

Kláštorisko

Bufet a reštaurácia na Kláštorisku

Počas letnej turistickej sezóny prevádzkuje obec Letanovce na Kláštorisku reštauráciu a malý bufet. V ponuke majú alko a nealko čapované nápoje, kávu, polievky, hotové jedlá a domáce chuťovky. V turistickom centre si môžete zakúpiť vstupenku na Ferratu Kyseľ a požičať ferratový set. Otváracie hodiny a kontakt nájdete tu.

Túra na Kláštorisko cez Prielom Hornádu

Z Podlesku kráčame po trase Podlesok, ATC – Hrdlo Hornádu – Kláštorská roklina, ústie – Kláštorská roklina – Kláštorisko (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 293 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Z Čingova navrhujeme túru cez Prielom Hornádu po trase Čingov, parkovisko – Lesnica, ústie – Biely potok, rázcestie – Letanovský mlyn – Kláštorská roklina, ústie – Kláštorská roklina – Kláštorisko (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 440 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Kláštorisko

Výstup na Kláštorisko cez roklinu Suchá Belá

Z Podlesku sem prídeme aj cez tiesňavu Suchá Belá po trase Podlesok, ATC, – Roklina Suchá Belá – Suchá Belá, záver – Pod Vtáčim hrbom – Kláštorisko (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 497 m) – najprv zelená, potom žltá a červená značka

Požičaj bicykel na Kláštorisku

Počas hlavnej turistickej sezóny si môžete spiatočnú túru do Podleska skrátiť. V závere túry z rokliny Suchá Belá a priamo na Kláštorisku pri bufete je môžné si požičať za poplatok bicykel. Zveziete sa po lesnej ceste naspäť do Podleska. Cyklotrasa je určená pre horské bicykle a vedie aj po turistickej značke.

Kláštorská roklina
Kláštorská roklina

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Pokiaľ plánuje napríklad víkendový pobyt, ušetrite na vstupnom a zakúpte si 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Cenník nájdete TU.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko v turistickom centre Podlesok, alebo v lokalite Čingov. Najbližšia autobusová zastávka Hrabušice, rázc. Podlesok.

Kam na výlet v Slovenskom raji?

Odporúčame výstup na Tomášovský výhľad a túry do tiesňav: Sokolia dolina, Veľký Sokol, Sokolia dolina, Zejmarská roklina, Stratenská tiesňava.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Podlesok, ATC – Hrdlo Hornádu – Kláštorská roklina, ústie – Kláštorská roklina – Kláštorisko a späť.


Dĺžka:
12 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
293 m
Klesanie:
293 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť stredná
Prístupový bod Podlesok, Čingov
Turistická značka modrá, zelená
Trasa Podlesok, ATC - Hrdlo Hornádu - Kláštorská roklina, ústie - Kláštorská roklina - Kláštorisko a späť
Občerstvenie Bufet Kláštorisko