Kľak z Fačkovského sedla

Malá Fatra

Pokiaľ hľadáš nenáročnú poldennú turistiku s naozaj krásnymi výhľadmi, určite sa vyber na magický Kľak (1352 m n.m.). Už z diaľky na prvý pohľad nezameniteľný skalnatý vrchol, sa nachádza na hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Na túru sem najradšej vyrážajú turisti z Fačkovského sedla. Dá sa tu pohodlne parkovať a výstup odtiaľto zvládneš v zime aj s deťmi.

Kľak odmení vynikajúcim panoramatickým výhľadom na všetky svetové strany. Turisticky je dostupný z Fačkovského sedla, Vrícka, Fačkova a Rajeckej Lesnej. Na vrchole sa nachádza oceľový dvojkríž a kruhový panoramatický smerovník, ktorý ti uľahčí orientáciu.

Kľak

Túru na Kľak si môžeš naplánovať aj na pol dňa, výstup zvládneš už do 2 hodín. Stačí si len vybrať z množstva prístupových trás. Ak sa na Kľak vyberieš z Fačkovského sedla, rátaj s tým, že sa jedná o trasu s vysokou frekvenciou turistov. Trasa cez les je po väčšinu roka poriadne blatistá.

V minulosti kúsok pod Kľakom stála chata. Jej pozostatky tu nájdeš dodnes. Na mieste sa nachádza aj dobová spomienková fotografia.

Kľacký vodopád

Na chodníku z Vrícka uvidíš Kľacký vodopád a odbočku na Útulňu Javorina pod Kľakom. Popri žltej značke z Fačkovského sedla, až po sedlo Nad Skalou, sa veľmi darí medvediemu cesnaku.

Túra a výstup na Kľak

Prístupové trasy sem vedú zo všetkých svetových strán. Môžete si vybrať podľa lokácie a náročnosti z viacerých možností.

Trasa z Fačkovského sedla cez Staré cesty – Reváňske sedlo – Pod skalou (čas výstupu do 2 hod., prevýšenie 566 m) – žltá značka

Z Vrícka cez Bak – Kľacký vodopád – Pod skalou – Kľak (čas výstupu do 2:30, prevýšenie 751 m) – zelená značka

Z Fačkovova cez Malý Kľak, sedlo – Kľak (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 823 m) – modrá značka

Z Rajeckej Lesnej cez Širokú dolinu, ústie – Vríčanské sedlo – Ostrú skalu – Rovné skaly – Pod Kľakom – Kľak (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 885 m) – najprv modrá a potom žltá a červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Na veľkom verejnom parkovisku v lokalite Fačkovské sedlo. Toto parkovisko je spoplatnené. Najbližšia autobusová zastávka Kľačno, Fačkovské sedlo.

Kam v okolí?

Navštívte maľované domčeky v obci Čičmany, vrch Strážov, Drevený betlehem v Rajeckej Lesnej, Rozhľadňu Dubová nad Rajcom.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Fačkovské sedlo – Staré cesty – Pod skalou – Kľak.

Dĺžka:5 km Čas:2 hod Stúpanie:566 m Klesanie:566 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Fačkovské sedlo, Fačkov, Vrícko
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa: Fačkovské sedlo - Staré cesty - Pod skalou - Kľak a späť Občerstvenie: Salaš Kľak

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava