Jamské pleso

Vysoké Tatry

Túra na Jamské pleso patrí medzi nenáročné prechádzky vo Vysokých Tatrách. Trasa je dostupná aj v zime, napríklad zo Štrbského plesa. Nachádza sa v nadmorskej výške 1447 m n.m. a jeho maximálna hĺbka je len 4,2 metra. Túra vedie prevažne v lese a po dobre značenom chodníku z ktoréhokoľvek smeru. Veľmi obľúbená je cesta zo Štrbského plesa, Jambrichova a z Troch Studničiek.

Vedeli ste, že po trase zo Štrbského plesa, alebo z Jamrichova budete prekračovať našu najdlhšiu rieku? Biely Váh pramení pod Kriváňom vo Važeckej a Suchej doline. V okolí plesa rastie krásny limbový háj, ktorý tu vysadili na pamiatku hrdinov SNP.

Všetky turistické chodníky na pleso sú celoročne sprístupnené, v zimných podmienkach môže byť zhoršená ich priechodnosť.

Jamské pleso
Jamské pleso

Trasa na Jamské pleso je dostupná aj v zime

Ako sa dostať na Jamské pleso? Najrýchlejší je prístup po modrej značke z rázcestia Jamrichovo, pri autobusovej zástavke Biely Váh na Ceste slobody. Pôjdete po trase Jamrichovo, rázc. – Odbočka na Biely Váh – Jamské pleso (čas chôdze tam 1 hodina, prevýšenie 253 m) – modrá značka

Obľúbená je trasa zo Štrbského plesa, okolo liečebného domu Solisko. Túra pokračujte cez Pod Furkotou rázc. – Odbočka na Biely Váh – Jamské pleso (čas chôdze tam 1 hodina a 30 minút, prevýšenie 204 m) – červená značka

Prídete sem aj z Troch studničiek po trase Tri Studničky – Jamské pleso (čas chôdze do 1:30 hod., prevýšenie 290 m) – červená značka

Jamské pleso

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné platené parkovisko pri žel. stanici na Štrbskom plese. V Jamrichove použite verejné parkovisko hneď pri ceste. V lokalite Tri Studničky veľké platené záchytné parkovisko, tiež pri ceste. Najbližšia železničná a autobusová stanica na Štrbskom plese.

Kam v okolí?

Zo Štrbského plesa pokračujú turistické chodníky na Predné Solisko, Chatu pod Soliskom, Kriváň, Bystrú lávku a Popradské pleso. Kam s deťmi v tatrách? Pozrite sa sem.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Údaje o dĺžke, prevýšení a čase sú informatívne a namerali sme ich na trase Štrbské pleso – Pod Furkotou – Odbočka pri Bielom Váhu – Jamské pleso a späť.

foto: SHutterstock, Jerzy Opioła


Dĺžka:
10 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
330 m
Klesanie:
330 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Štrbské Pleso, Jamrichovo, Tri studničky
Turistická značka červená, modrá
Trasa Štrbské pleso, liečebný dom Solisko - Pod Furkotou - Jamské pleso a späť