Horské slnko: Ako sa správne chrániť?

Slovensko

Úpal, spálené ramená či bolesť hlavy môžu byť nežiadúcou súčasťou vašej turistiky. Dá sa im však zabrániť, ak venujte čas príprave. Prečítajte si pár tipov, ako zariadiť, aby vám slnko nepokazilo zážitok z hôr.

Správny opaľovací krém

Ako deti sme ho všetci neznášali, no mal by sa stať prirodzenou súčasťou každej turistiky.

Kúpiť dnes kvalitný opaľovací krém nie je žiadny problém. S blížiacim sa letom je v ponuke každého supermarketu, drogérie alebo lekárne. Tento týždeň napríklad prebieha veľká akcia na opaľovacie krémy v obchodoch Tesco. V ich širokej ponuke nájdete známe, aj menej známe značky. 

Problém s opaľovacím krémom nastáva až pri výbere toho správneho a pri správnom používaní. Pozrite sa na pár pravidiel, ktoré by ste si mali osvojiť:

  • Zvoľte opaľovací krém minimálne s hodnotou SPF 30.
  • Vyberte krém, ktorý je vodeodolný.
  • Vždy naneste opaľovací krém aspoň 15 minút pred odchodom z domu. Približne toľko trvá, kým pokožka krém vstrebe a ten začne účinkovať. 
  • Nanášajte krém každé 2 hodiny.
  • Nezabúdajte nanášať aj za oblačného počasia a v zime. Hoci teplota vzduchu je nižšia, UV žiarenie sa šíri nezávisle od toho.
  • Naneste aj na menej nápadné miesta, ako sú pery, uši a krk.

Na obed ostaňte v tieni

Ďalšie odporúčanie sa netýka vybavenia, ale vyžaduje vaše predvídanie. V čase od 12 do 1 hodiny poobede sa vystavujete najväčšiemu slnku, ktoré môže mať zlé zdravotné následky. Pokiaľ sa dá, naplánujte trasu na doobedné a poobedné hodiny.

Ak je trasa dlhšia, prečkajte obed v tieni, alebo na horskej chate. Pobyt na priamom slnku vás zbytočne unaví, dehydratuje a spomalí vaše tempo. 

Pokrývka hlavy

Zakrytie temena hlavy je absolútnym štandardom pri ochrane pred úpalom. Vybrať správnu čiapku pri množstve možností, ktoré nám obchody ponúkajú, môže byť výzva.

Tieto atribúty by mala kvalitná ochrana hlavy spĺňať:

  1. materiál – dôležité je, aby bola vyrobená z látky, ktorá má schopnosť absorbovať UV žiarenie.
  2. veľkosť a tvar okraja – šilt, alebo okraj klobúka by mal byť minimálne 7 centimetrov dlhý, aby žiarenie neprenikalo do tváre.

Vhodné oblečenie 

Ďalším trikom je výber správneho oblečenia. Rôzne druhy odevov prepúšťajú na pokožku rôzne množstvo škodlivého žiarenia. To indikuje faktor UPF (Ultraviolet Protection Factor). Zatiaľ čo štandardné letné látky majú UPF – 6, odevy na ochranu pred slnkom majú UPF – 30. To znamená, že prejde iba 1 z 30 jednotiek UV žiarenia. Ak vyberiete oblečenie s vysokým UPF hodnotením, kvalitnú ochranu budete mať zaručenú.

Nejde však len o UV filter. Vplyv má aj farba. Na turistiku radšej zvoľte tmavšie tóny, ktoré slnečné žiarenie absorbujú. Ak sa však chcete vyhnúť topeniu vo vlastnom pote, odporúčame zabezpečiť funkčné oblečenie, ktoré udrží telo v suchu. Funkčné oblečenie vám pri náhlej zmene počasia zaručí termoizoláciu a zároveň pocit ľahkosti.

Materiál a textúra tiež zohráva svoju úlohu. Najvhodnejší materiál je polyester alebo umelý hodváb. Na druhej strane, materiálom ako sú hodváb a bavlna, by ste sa mali oblúkom vyhnúť. Sú príliš tenké a prepúšťajú UV žiarenie na pokožku, čím nespĺňajú svoj základný účel.

Bachledova dolina

Slnečné okuliare

Vrátime sa k doplnkom. Okrem komfortu a štýlu zohrávajú slnečné okuliare kľúčovú funkciu aj v ochrane zdravia. S ostrým, aj menej ostrým slnkom prichádza riziko poškodenia očí.

Sila UV žiarenia narastá s nadmorskou výškou a odráža sa od povrchov ako je voda, alebo sneh. Po dlhodobom vplyve UV žiarenia na vaše oči, môžete pociťovať pálenie rohovky alebo dokonca zhoršenie ostrosti zraku. Ďalšie riziko prináša vietor a nečistoty. 

Preto vám odporúčame investovat do lepšej kvality. Ideálne sú okuliare s UV filtrom a tvarom, ktorý vám dobre obopína tvár. Pokiaľ nosíte dioptrické okuliare na diaľku, je bezpečnejšie, ak si zaobstaráte slnečné a dioptrické okuliare v jednom. Ostrosť videnia je na vysokohorských úsekoch s horším terénom kľúčová.

Východy a západy slnka vedia byť síce romantické, no nebezpečné žiarenie vie narobiť problémy. S našimi odporúčaniami sa nemáte čoho obávať. Veríme, že aj vďaka nim si dychberúce výhľady a pozitívnu skúsenosť z najbližšej turistiky zapamätáte najviac.

Lokalita: Slovensko