Gaderská dolina

Turiec Veľká Fatra

Gaderská dolina, v strede Turčianskej Veľkej Fatry, je ideálna na pokojnú prechádzku a ulahodí cyklistom, korčuliarom a rodinám s kočíkom. Kvalitná asfaltová cesta v dĺžke 7,2 km vedie z Blatnice, prechádza cez Gaderskú dolinu až po Ústie Dedošovej doliny.

Gaderská dolina spolu s Blatnickou patria medzi najkrajšie doliny na Slovensku. Môžeme tu obdivovať vzácne prírodné krásy, čisté horské potoky, rozkvitnuté zelené lúky, množstvo skalných útvarov, jaskyne a pribudli aj technické zaujímavosti. Dolinou preteká Gaderský potok a rozdeľuje sa na Dedošovú a Vlkanovú, v ktorej sa na začiatku nachádza Čertova brána.

Gaderská dolina
Gaderská dolina – foto: Lukáš Holzer

Kam na výlet v Gaderskej doline?

Priamo z doliny vedú turistické chodníky na Ostrú, Tlstú, Jaskyňu MažarnáBlatnický hrad. Deti v Gaderskom potoku poteší Mlynčekovo s pravými funkčnými drevenými a pohyblivými mlynčekmi. V závere Gaderskej doliny je odbočka k zaujímavému skalnému útvaru – Čertovej bráne.

Gaderská dolina
Gaderská dolina

Gaderská dolina na bicykli

Pre horské bicykle je určená dlhšia cyklotrasa, ktorá začína na parkovisku v Blatnici, prechádza cez Gaderskú dolinu – Dedošovu dolinu a končí v lokalite Veterné. Má dĺžku 14,5 km a prevýšenie 401 m.

Kratšia trasa je vhodná pre kolobežky, alebo cestné bicykle. Začína v Blatnici a končí v ústí Dedošovej doliny. Má dĺžku 7,2 km a prevýšenie 118 m.

Gaderská dolina
Gaderská dolina – viac ako 7 km asfaltová trasa

Mlynčekovo

Mlynčekovo je miesto, ktoré vytvorila skupina nadšených Blatnických dôchodcov. Každý rok vodné mlynčeky obnovia a vytvoria nové, zaujímavé a krajšie. Starajú sa o celý areál, kde vybudovali aj kryté posedenie na piknik. Mlynčekovo je od parkoviska vzdialené približne 4 km.

Gaderská dolina
Mlynčekovo v Gaderskej doline – foto: Lukáš Holzer

Hrad Blatnica

Ako sa dostať na Blatnický hrad? Pôjdeme po trase Blatnica – Gaderská dolina – Odbočka na Hrad Blatnica – Hrad Blatnica (čas výstupu do 50 min., prevýšenie 125 m) – žltá značka

Zrúcanina hradu je prístupná celoročne. Pred hradom sa nachádza turistický prístrešok a verejné ohnisko. V súčasnosti prebiehajú prípravy na rekonštrukciu a konzerváciu hradných zrúcanín.

Hrad Blatnica
Hrad Blatnica

Túra na Ostrú a Tlstú

Ostrá a Tlstá sú dva atraktívne kopce vo Veľkej Fatre. Vedie k nim krásny turistický chodník z Gaderskej a Blatnickej doliny, s množstvom výhľadov na Turiec a okolie. Túra na Tlstú z Gaderskej doliny prechádza okolo Jaskyne Mažarná. Naplánujte si okružnú trasu a zdolajte ich naraz.

Ostrá
Turistický chodník na Ostrú – foto: Shutterstock

Jaskyňa Mažarná

Z Gaderskej doliny cez Vápennú dolinu po chodníku Janka Bojmíra v smere na Tlstú prídeme ku Jaskyni Mažarná. Celkovo má jaskyňa dĺžku približne 130 metrov. Pokračuje dvomi smermi a to Granátovou chodbou a Stĺpovou chodbou, ktorá je zdobená kvapľovými stĺpmi, stalagmitmi a sintrovými misami. Za chodbou je pokračovanie do Jazierkovej siene.

Jaskyňa Mažarná
Jaskyňa Mažarná – foto: Shutterstock

Čertova brána

Po prekonaní celej Gaderskej doliny prídeme pred ústie Dedošovej doliny a práve odtiaľto vedia krátka odbočka ku Čertovej bráne, ktorá patrí jednoznačne medzi najväčšie lákadlá. Čertova brána je od parkoviska vzdialená necelých 8 km.

Gaderská dolina
Čertova brána – foto: Lukáš Holzer

Chatová osada Gader

Po výlete, alebo náročnej túra určite padne vhod občerstvenie. To si doprajte v Chatovej osade Gader, ktorá ponúka aj ubytovanie. Pre rodiny s deťmi tu vybudovali hojdačky a preliezačky. Reštaurácia sa nachádza takmer na začiatku doliny, asi 15 minút od parkoviska.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko na konci obce Blatnica, blízko pamätníka SNP, pri ústí Blatnickej a Gaderskej doliny. Autobus premáva z Martina na zastávku Blatnica, konečná.

foto: Shutterstock, Lukáš Holzer


Lokalita Turiec
Prístupový bod Blatnica
Občerstvenie Osada Gader