Ferrata Martin

Malá Fatra

Veľmi atraktívna Ferrata HZS Martinské hole je skutočnou adrenalínovou lahôdkou. Prechádza krásnym divokým kaňonom v okolí Pivovarského potoka v lokalite Martinské hole. Ferrata je dobre prístupná z mesta Martin z lokality Stráne.

Na trase sa nachádzajú úžasné vychytávky, dva lanové mostíky ponad potok. Vďaka nim prekonáte roklinu tam aj späť a zažijete neopakovateľné adrenalínové dobrodružstvo.

Chodník je jednosmerný, prechádza z dola na hor proti toku potoka. Vstup je možný len s ferratovým setom (prilba, sedák, tlmič pádov, rukavice).

Väčšina trasy vedie po istiacom fixnom lane so železnými stúpačkami v náročnom, miestami mokrom teréne. Najkrajšie miesta v rokline sú viaceré drevené mostíky, pozostatky štôlne, rebríky, kaskády a napokon Malý a Veľký vodopád.

Ferrata Martin
Ferrata Martin

Parametre

Ferrata HZS Martinské hole sa rozdeľuje v hornej polovici na dve varianty. Ľavá strana je menej náročná a patrí do kategórie obtiažnosti B. Trasa, ktorá pokračuje roklinou vpravo prekonáva Veľký vodopád má obtiažnosť kategórie C.

Na lanách dodržujte bezpečné rozostupy, v zimnom období používajte mačky. Po dažďoch a v zime je trasa náročnejšia.

Vstup a poplatok

Vstup na ferratu je bezplatný. Za poplatok si môžete požičať výstroj v Penzióne pod Ferratou, ktorý sa nachádza na začiatku celej trasy.

Ferrata Martin
Ferrata Martin

Ferrata je vhodná aj pre deti

Neodporúčame vstup na ferratu s malými deťmi. Niektoré istiace pomôcky sú vysoko. Tvorcovia trasy odporúčajú vstup pre deti od 10 rokov.

Ako sa sem dostať?

Ferrata HZS je dostupná priamo od parkoviska z lokality Martin, Stráne. Začiatok trasy a nástup na ferratu je TU. Odtiaľto pokračujte po červenej značke smerom na Penzión Ferrata. Na chodníku sa nachádzajú informačné tabule a drevené posedenia.

Návrat odporúčame po žltej značke, na ktorú sa napojíte pod chatou na Martinských holiach. Po nej zídete späť na parkovisko Martin – Stráne, odkiaľ ste vyrážali. V letnej sezóne sa dajú hore na Martinkách požičať kolobežky.

Ferrata Martin – uzávera v roku 2023

Chodník je tento rok prístupný od 1. júna do 15. septembra a od 1. novembra do 15. apríla.

Ferrata HZS Martinské hole
Martinská ferrata – foto: Turisticky.sk

Kde požičať ferratový set?

Odporúčame kontaktovať Penzión Ferrata, alebo Skialp shop Vrútky.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie parkovisko v lokalite Martin – Stráne (miesto bývalej lanovky na Martinské hole). Najbližšia autobusová zastávka Stráne, konečná. Premáva sem MHD z Martina, linky č. 40, 41.

Ďalšie ferraty na Slovensku

Ferrata Skalka
Ferrata Skalka – najdlhší lanový most na Slovensku
Decathlon - Turistika

Dĺžka:5,5 km Čas:3 hod Stúpanie:785 m Klesanie:25 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Martin - Stráne
Turistická
značka:
červená
Trasa: Martin-Stráne - Ferrata HZS - Ráztoka - Chata Martinské hole Občerstvenie: Chata na Martinských holiach Reštaurácia Ponorka

Hrad Likava
Liptov Hrad Likava
Rozhľadňa Dubová
Rajec Rozhľadňa Dubová