Ferrata Kyseľ

Slovenský raj

Pokiaľ chcete zažiť v Národnom parku Slovenský raj pravú adrenalínovú divočinu, Ferrata Kyseľ je určite správna voľba. Trasa, uzávera, náročnosť, vstupné, kde požičať ferratový set? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Sprístupnenie Ferraty Kyseľ je pre mnohých návštevníkov a nadšencov ferrát na Slovensku priam malý zázrak. Pôvodnú roklinu pred viac ako 40 rokmi zničil rozsiahly požiar. Dlhé roky bolo toto nádherné miesto ukryté pred očami návštevníkov. Nenechajte si ujsť tento skvelý zážitok.

Ferrata Kyseľ
Ferrata Kyseľ

Ferrata Kyseľ patrí medzi najkrajšie tiesňavy Slovenského raja. Väčšina trasy od ústia Bieleho Potoka po mostík nad Obrovským vodopádom vedie po istiacom fixnom lane a cez železné stúpačky miestami v náročnom teréne.

Nezabúdajte, že lokalita je najprísnejšie chráneným územím národného parku. Trasa tohto náučného chodníka bola vybudovaná, aby sme si mohli opäť vychutnať panenskú prírodu a k tomu prežiť napínavý zážitok. Najkrajšie miesta v rokline sú Barikádový vodopád, Kaplnkový vodopád, vodopád v Temnici a grande finále zažijete pri prechode cez Obrovský vodopád.

Ferrata HZS Kyseľ
Ferrata Kyseľ – foto: Turisticky

Vstup na ferratu je možný len s ferratovým setom. Kde si ho môžete požičať?

Vstup je možný len s ferratovým vybavením. Určite si so sebou pribaľte rukavice, prilbu, batoh s lekárničkou, ferratový set (prilba, sedák, tlmič pádov) a pevnú nepremokavú obuv. Tu nájdete miesta, kde si môžete v Slovenskom raji požičať ferratový set.

Ferrata Kyseľ v Slovenskom raji je v zime uzatvorená

Z dôvodu ochrany prírody je Ferrata Kyseľ otvorená každoročne len od 15. júna do 31. októbra.

Ferrata HZS Kyseľ
foto: Turisticky

Náročnosť a vstupné

Obtiažnosť ferraty je C, teda stredne ťažká obtiažnosť. Prechod roklinou je možný len v jednom smere a to z dola nahor, proti toku potoka. Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, alebo Podlesok. Tu nájdete cenník lístkov na ferratu.

Najrýchlejsšia trasa z Čingova cez Prielom Hornádu – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Ferrata Kyseľ – Obrovský vodopád – Kyseľ, rázcestie (čas výstupu hore do 3:30 hod., prevýšenie 379 m) – najprv modrá a potom zelená značka

Túra z Podleska, parkovisko cez Nad Podleskom – Pod Kláštoriskom – Kláštorisko – Kláštorná lúka – Kyseľ, ústie – Ferrata Kyseľ – Obrovský vodopád – Kyseľ, rázcestie (čas výstupu hore do 4:30 hod., prevýšenie 624 m) – najprv červená, potom modrá a žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko v turistickom centre Podlesok. Najbližšia autobusová zastávka Hrabušice, rázc. Podlesok. Alebo verejné platené parkovisko v lokalite Čingov. Autobusová zastávka Čingov, parkovisko.

Kam na túru v Slovenskom raji?

Údaje o dĺžke a čase túry sú len informatívne a namerali sme ich na trase Čingov – Biely Potok – Ferrata Kyseľ – Kláštorisko.

Ďalšie ferraty na Slovensku


Dĺžka:
7,5 km
Čas:
3:30 hod
Stúpanie:
379 m
Klesanie:
104 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Čingov, Podlesok, Kláštorisko,
Turistická značka modrá, zelená
Trasa Čingov, parkovisko - Prielom Hornádu - Biely potok, ústie - Kyseľ, ústie - Ferrata Kyseľ - Obrovský vodopád - Kyseľ, rázcestie
Občerstvenie Chata Kláštorisko Penzión Lesnica
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom