Dolina Obšívanka

Malá Fatra Terchová

Pokiaľ hľadáte málo navštevované a veľmi atraktívne turistické miesto v okolí obce Terchová, určite si naplánujte túto trasu. Dolina Obšívanka je nádherná a miestami technicky náročná. Celá trasa na Malé nocľahy a späť cez Zbojnícky chodník je plná prekvapení, ktoré vás skutočne očaria. Dolina je každoročne uzatvorená od 1.3. do 15.6.

Túra cez Obšívanku ponúka množstvo dychberúcich a nádherných vyhliadok, prechádza cez skalné terasy a divokým kaňonom Tiesňavy.

Trasa je istená reťazami a stúpačkami

Je až zarážajúce, že návštevníci toto miesto považujú za najatraktívnejšie v celej Malej Fatre, napriek tomu zostáva pre mnohých dosiaľ neobjavená. Začiatok doliny Obšívanka trochu pripomína Jánošikove diery, frekvencia turistov je tu však minimálna.

Chodník prechádza aj cez niekoľko exponovaných miest, ktoré sú istené stúpačkami, reťazami a rebríkmi. Veľmi adrenalínový je prechod cez vysokú skalnú rímsu. Ak sa nebojíte výšok, určite neváhajte. Neodporúčame túru s malými deťmi. Trasa určite nie je vhodná pre psa.

Dolina Obšívanka
Dolina Obšívanka – foto: Turisticky.sk

Uzávera doliny je od marca do júna

Dolina Obšívanka je každoročne uzavretá od 1.3. do 15.6., a to z dôvodu ochrany Sokola sťahovavého, ktorý tu hniezdi.

Trasa cez dolinu Obšivánka

Navrhujeme okružnú túru z obce Terchová po trase Terchová, Oravcové – Dolina Obšívanka – Malé Nocľahy – Tiesňavy (Zbojnícky chodník) – Terchová (čas okružnej trasy do 3 hod., prevýšenie 504 m.) – najprv žltá a potom modrá značka

Dolina Obšívanka
Dolina Obšívanka – foto: Turisticky.sk

Zbojníckym chodníkom cez Obšivánku až do tiesňav

Z Terchovej kráčame po lesnej ceste, cez časť Oravcové, okolo vodojemu (pitný zdroj vody) a pokračujeme po lúke až k ústiu doliny Obšívanka. Už tu nás uchvátia nádherné skalné útvary. Po vstupe do tiesňavy budeme prechádzať okolo kaňona a niekoľkokrát prejdeme cez potok. Na ľavej strane doliny neprehliadneme špicatú Sokoliu vežu, obľúbenú hlavne medzi horolezcami. Nečudo, že tieto lokality dostali pomenovanie Zbojnícke chodníky.

Pripravte sa aj na náročné úseky

Chodník začne pozvoľne stúpať po vybudovaných schodoch. Na trase objavíme niekoľko nádherných vyhliadok na dolinu a časť Vyšné Kamence. Opatrne prejdeme cez skalnú rímsu, ktorá je bezpochyby najnebezpečnejšia, ale zároveň veľmi atraktívna časť.

Postupne budeme zdolávať ďalšie nádherné miesta až sa dostanete do lokality Malé Nocľahy. Tu sa nám otvoria ďalšie výhľady na Tiesňavy a Vrátnu dolinu. Skalných útvarov je tu skutočne neúrekom.

Dolina Obšívanka
Dolina Obšívanka – foto: Turisticky.sk

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko priamo v obci Terchová, pod Jánošíkom. Niekoľko parkovacích miest sa nachádza aj v lokalite Oravcové. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, centrum, alebo Terchová, Vyšné Kamence.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Terchovské srdce, Jánošíkove diery, Malý a Veľký Rozsutec. V túre môžete pokračovať na Sokolie, Baraniarky a Kraviarske.

Podcast Dolina Obšívanka

Údaje o čase, prevýšení a vzdialenosti sú len informatívne a namerali sme ich na okružnej trase Terchová – Oravcové – Dolina Obšívanka – Malé Nocľahy – Tiesňavy – Terchová.


Dĺžka:
6 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
504 m
Klesanie:
504 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Terchová
Turistická značka modrá, zelená
Trasa Terchová - Oravcové - Dolina Obšívanka - Malé Nocľahy - Tiesňavy - Terchová
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom