Dedečkova chata

Horehronie Nízke Tatry

Hľadáte miesto v Nízkych Tatrách, kde si vychutnáte miestne špeciality s dych berúcimi výhľadmi na nízkotatranskú panorámu? V tom prípade určite odporúčame zavítať na Dedečkovu chatu, ktorá sa radí medzi horské turistické chaty na Horehroní. Nájdete ju ukrytú v lone panenskej prírody, blízko vrcholovej stanice lanovky SKI & BIKE CENTRA v Mýte pod Ďumbierom.

Dedečkova chata je situovaná na polceste k druhej najvyššej vyhliadkovej veži na Slovensku – Horné Lazy. Turistický chodník sa neskôr mení na náučný chodník s infopanelmi o tunajšej faune a flóre. Informácie umocňujú aj drevené sochy zvierat či obrovský megafón, ktorý vám o čosi viac priblížia zvuky lesa.

Dedečkova chata
Dedečkova chata
Dedečkova chata

Otváracie hodiny

Dedečkova chata je otvorená počas hlavnej sezóny od 9:00 do 18:00 hod. a počas júla a augusta od 9:00 do 19:00 hod. Ako je dnes otvorené zistíte na webe chaty. V prípade veľmi zlého počasia, trvalých dažďov a búrok je chata zatvorená.

Túra na Dedečkovu chatu z Brezna a Mýta pod Ďumbierom

Z Brezna dolinou Lazná, cez Kyslíkovú cestu – cca 1:30 hod.

Z Brezna cez Rúry – cca 1:35 hod.

Z Vagnára (kopec medzi Mýtom pod Ďumbierom a Halnami) smerom na Pohanské k vysielaču na Diel – 1:20 hod.

Z Mýta pod Ďumbierom cez lyžiarsku zjazdovku – cca 30 min.

Z Bystrej turistickým chodníkom od Bystrianskej jaskyne – cca 50 min.

Z obce Valaská cez Potôčky 1:20 hod.

Dedečkova chata
Dedečkova chata a okolie
Dedečkova chata

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v lyžiarskom stredisku Mýto pod Ďumbierom. Najbližšia autobusová zastávka je v obci Bystrá a Mýto pod Ďumbierom, Zapač.

Kam v okolí?

Z histórie Dedečkovej chaty

Chata, ako ju poznáme dnes, je postavená na mieste pôvodnej chaty, z ktorej po rokoch ostali už len ruiny. Dedečkova chata uzrela svetlo sveta v roku 2015, a to po absolvovaní náročnej a komplikovanej výstavby. Pýtate sa prečo práve Dedečkova? Tak sa totiž volal jej prvý majiteľ a tvorca p. Dedeček, ktorému dnes vďačíme za tento obľúbený a turistami čoraz viac vyhľadávaný turistický bod.

Prvotná myšlienka aktuálnych majiteľov, ktorá bola akýmsi ťahúňom pre jej znovuzrodenie je veľmi prostá: ,,Urobiť niečo pre ľudí, aby sme ich vytiahli von do prírody, aby mali nejaký cieľový bod, kam chcú prísť, kde sa môžu ukryť pred zlým počasím, zohriať sa, najesť, napiť sa a osviežiť, urobiť niečo pre svoje telo a svoje zdravie. Pripraviť miesto pre rodiny, priateľov, známych, turistov, kde sa budú stretávať pri dobrom jedle a pití, spomínať na spoločné zážitky, smiať sa a oddychovať, kde nájdu aj nových priateľov a budú sa sem radi vracať.“

foto a zdroj: OOCR Horehronie


Dĺžka:
1,6 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
260 m
Klesanie:
12 m
Lokalita Horehronie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Mýto pod Ďumbierom, Brezno, Bystrá
Trasa Mýto pod Ďumbierom, lyžiarske stredisko - Dedečkova chata
Občerstvenie Dedečkova chata