Chata pod Borišovom

Veľká Fatra

Nachádza sa v nádhernom horskom prostredí v pohorí Veľká Fatra, pod vrchom Borišov (1510 m n.m.). Chata pod Borišovom má celoročnú prevádzku, ponúka občerstvenie a ubytovanie pre 20 osôb. Návštevu spojte aj s túrou na vrch Borišov, nachádza sa priamo nad chatou a vedie k nemu žltá značka.

Chata má ideálnu prístupovú a východiskovú polohu na križovatke turistických chodníkov. Na výber sú viaceré prístupové trasy, napríklad z obce Vyšné Revúce, alebo cez Necpalskú dolinu. Túra odtiaľto môže pokračovať po hrebeni cez Ploskú, Krížnu na Kráľovu studňu.

Na Chate pod Borišovom a v okolí je veľmi slabý mobilný signál. Večera býva tradične so sviečkami, alebo petrolejkami.

Chata pod Borišovom

Túra na Chatu pod Borišovom

Z obce Vyšná Revúca začíname pri Chate Horec a kráčame po trase Vyšná Revúca – Sedlo Ploskej – Ploská – Chata pod Borišovom (čas tam do 3 hod., prevýšenie 842 m) – najprv žltá a potom červená značka

Túra z obce Necpaly začína v Necpalskej doline. Pešo po trase Necpaly – Necpalská dolina – Chata pod Borišovom (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 826 m) – modrá značka

Od Horského hotela Kráľova studňa cez Krížnu – Ostredok – Koniarky – Chyžky – Ploská – Chata pod Borišovom (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 560 m) – červená značka

Chata pod Borišovom

Občerstvenie a ubytovanie

V ponuke sa každý deň nájdu tradičné polievky (kapustová, šošovicová, fazuľová a cesnaková), teplé jedlá (buchty na pare, bryndzové pirohy so smotanou, bryndzové halušky so slaninkou, varená klobása, maďarský a segedínsky guláš), čapované alko a nealko nápoje.

Chata má kapacitu 20 lôžok v 4 izbách v podkroví. Postele na izbách sú poschodové a ubytovanie so psom žiaľ nie je možné.

Ubytovanie rezervujte dopredu cez rezervačný formulár na webe, alebo mailom chatapodborisovom@gmail.com. Rezervácia cez mobilný telefón nie je možná.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v obci Vyšná Revúca pri Jednote, neďaleko Chaty Horec, alebo pri ceste nad drevenou kaplnkou. Najbližšia autobusová zastávka Vyšná Revúca, Jednota.

Chata pod Borišovom – foto: Michal Tomašik

Kam v okolí?

Odporúčame túru z chaty na vrch Borišov (1510 m.n.m.). Vedie sem žltá značka a výstup zaberie do 45 min. Hrebeňová túra môže pokračovať po červenej značke na Krížnu a Kráľovu studňu, alebo v opačnom smere na Lysec.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Vyšná Revúca – Sedlo Ploskej – Ploská – Chata pod Borišovom.


Dĺžka:
8 km
Čas:
3 hod
Stúpanie:
842 m
Klesanie:
287 m
Lokalita Veľká Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Vyšná Revúca
Turistická značka červená, žltá
Trasa Vyšná Revúca - Sedlo Ploskej - Ploská - Chata pod Borišovom
Občerstvenie Chata pod Borišovom