Baranec

Západné Tatry

Celoročná túra na Baranec sa dá naplánovať zo Žiarskej doliny a cez Žiarsku chatu. Baranec je po Bystrej (2 248,4 m n.m.) a Jakubinej (2 193,7 m n.m.), tretí najvyšší vrch Západných Tatier s nadmorskou výškou 2184 m n.m.

Priamo z vrchola je naozaj jedinečný výhľad na Liptov, ale tiež na časť hrebeňovky Roháčov, Baníkov, Tri kopy, Plačlivé a Ostrý Roháč. Pre svoju unikátnu polohu a jedinečnú scenériu, patrí Baranec medzi najobľúbenejšie turistické ciele na Liptove.

Baranec

Výstup na Baranec z ústia Žiarskej doliny

Trasa zo Žiarskej doliny po žltej značke postupne prechádza serpentínami cez les, kosodrevinu a prvé výhľady začínajú pod Holým vrchom. Ďalej už prechádzame cez nádherné alpské lúky a postupne sa nám po pravej strane začne ukazovať vrch Štrbavý, Malý Baranec a Mládky.

Chodník je už v týchto miestach kamenistý, pokrytý sutinou a kosodrevinu nahrádzajú trávnaté lúky. Po pravej strane sa nám začína otvárať nádherná panoráma Tatier, ktorej dominuje Kriváň.

Na vrchole Baranca sa nachádza betónový pilier so slovenským znakom, žltá turistická tabuľka s nadmorskou výškou a smerovými trasami.

Baranec
Výhľad z Baranca

Túra na Baranec cez Žiarsku chatu

Pre zostup/výstup môžete zvoliť trasu zo Žiarskej chaty cez Žiarske sedlo. Úsek po žltej značke cez Smrek (2072 m n.m.) je na niektorých miestach exponovaný, veľmi skalnatý a technicky náročnejší, ako cez Holý vrch.

Zostup zo Žiarskeho sedla na Žiarsku chatu vedie väčšinou po kamenistom chodníku, v nižších častiach lemovaný kosodrevinou. Zo Žiarskeho sedla môžeme pozorovať v Žiarskej doline Žiarske pleso a pod Plačlivým Plačlivé pliesko.

Baranec
Trasa na Baranec cez Žiarske sedlo

Turistika zo Žiarskej doliny a obce Pribylina

Žiarska dolina, ústie – Holý vrch – Baranec (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 1322 m) – žltá značka

Z obce Pribylina od rázcestia Úzkej doliny po trase Nad Orešnicou, odbočka – Klinovaté – Malý Baranec – Baranec (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 1315 m) – zelená značka. Chodník je zatvorený od 1.11. do 31.5.

Navrhujeme okružnú trasu Žiarska dolina, ústie – Holý vrch – Baranec – Smrek – Žiarske sedlo – Pod Homôľkou – Žiarska chata – Žiarska dolina (celkový čas 7:30 hod.) – najprv žltá, potom zelená a modrá značka.

Parkovanie a verejná doprava

Prístup je pomerne jednoduchý, zaparkovať môžete na centrálnom platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny, približne 3 km od obce Žiar. Autobusom sa doveziete z Liptovského Mikuláša, vystúpite na konečnej zastávke Žiar, Žiarska dolina. Zastávka sa nachádza približne 5 minút chôdze od ústia Žiarskej doliny.

Kam v okolí?

Navštívte Prosiecku a Kvačiansku dolinu, Skanzen Pribylina, Tichú, alebo Kôprovú dolinu. Naplánujte si turistiku na najvyšší vrch Západných Tatier, vrch Bystrá (2248 m n.m.)

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Žiarska dolina, ústie – Holý vrch – Baranec.


Dĺžka:
6,5 km
Čas:
3:30 hod
Stúpanie:
1322 m
Klesanie:
37 m
Lokalita Západné Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Žiarska dolina
Turistická značka žltá
Trasa Žiarska dolina, ústie - Holý vrch - Baranec