Babia hora

Orava

Prezývajú ju tiež kráľovná všetkých hôr. Babia hora (1 723 m n.m.) je najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska a tiež najvyšší vrch Oravských Beskýd. Kam na výlet na Orave? Skvelá turistika Oravská Polhora, Slaná voda – Babia hora. Poliaci ju prezývajú Babia Góra a prístupná je po všetkých trasách celoročne.

Podnebie je tu veľmi chladné s častými zrážkami a pozor treba dávať na náhle zmeny počasia. Za dobrých poveternostných podmienok je z vrchu krásny kruhový výhľad. Jej krása a pôvab očarili Jána Pavla II., ktorý na Babiu Horu viackrát vyšiel ešte ako krakovský arcibiskup. Lesy pod Babou horou boli tiež inšpiráciou pre P. O. Hviezdoslava.

Babia Hora
foto: Shutterstock

Hviezdoslavova hájovňa

Cestou zo Slanej vody odporúčame navštíviť Hájovňu pod Babou horou (Hviezdoslavova horáreň), ktorá je postavená v lone idylickej prírody. Expozícia bola sprístupnená v roku 1979 a bolo to prvé skutočne literárne múzeum na Slovensku, venované konkrétnemu dielu básnika. Obdivujte expozíciu Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy. Otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete tu.

Trasa, prístrešky a rozhľadne na trase

Popri turistickom chodníku zo Slanej vody boli vybudované oddychové miesta, prekryté drevené altánky s posedím. Tu si môžete počas túry oddýchnuť a kochať sa krásnou prírodou. Počas výstupu budeme prechádzať prales, močiare, ale aj alpské lúky a priamo na vrchole skalné rumovisko. Po ceste určite neminiete dve drevená rozhľadne. Prvá sa nachádza pri Hviezdoslavovej horárni a druhá v lokalite Šťaviny.

Babia hora

Turistika Oravská Polhora, Slaná voda – Babia hora

Babia Góra je najlepšie prístupná z Oravskej Polhory z lokality Slaná voda. Vydajte sa po trase Slaná voda – Paseky – Hájovňa na Rovniach – Šťaviny – Babia hora (čas chôdze tam 4 hodiny, prevýšenie 959 m) – žltá značka

Veľmi pekná je tiež okružná trasa Slaná voda – Paseky – Hájovňa na Rovniach – Šťaviny – Babia hora – Borsučie – Pod Borkom – Slaná voda (čas chôdze celej trasy je 7 hodín, prevýšenie 1119 m) – najprv žltá, potom modrá a červená značka

Túra z lokality Oravská Polhora, Píla pokračuje po trase Kohútova dolina – Pod Borkom – Borsučie – Babia hora (čas výstupu do 5 hod., prevýšenie 1194 m) – najprv modrá, potom červená a modrá značka

Parkovanie a verejná doprava

V lokalite Slaná voda na parkovisku pri Chate Slaná voda. Najbližšia zastávka autobusu je v Oravskej Polhore pri Jednote, vzdialená je od Slanej vody 2,5 km.

Kam v okolí?

Pozrite sa kam vyraziť na výlet na Orave. V Zubrohlave navštívte Rozhľadňu Kmeťovka, nad obcou Klin sochu Ježiša Krista prezývanú Rio de Klin, nad obcou Lokca sa nachádza Rozhľadňa Brabírka a nad obcou Zákamenné vyhliadková veža Zákamenné. Skvelé turistické možnosti ponúkajú Západné Tatry.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Slaná voda – Paseky – Babia hora – Paseky – Slaná voda.

foto: Shutterstock, Suisant7, Joanna Pędzich-Opioła


Dĺžka:
17 km
Čas:
7 hod
Stúpanie:
1013 m
Klesanie:
1013 m
Lokalita Orava
Náročnosť stredná
Prístupový bod Oravská Polhora, Slaná voda
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Oravská Polhora, Slaná voda - Paseky - Babia hora a späť