Ako vybrať kliešťa

Slovensko

Kliešte sú malé parazitické živočíchy, ktoré sa živia krvou iných živočíchov, vrátane ľudí. V prípade, že vás kliešť napadne, je dôležité ho správne a bezpečne odstrániť. V tomto článku sa pozrieme na niektoré praktické tipy a postupy, ako vybrať kliešťa.

Kliešte sú drobné parazity, ktoré sa živia krvou a môžu spôsobiť rôzne ochorenia, vrátane lymskej boreliózy a encefalitídy. Preto je dôležité vedieť, ako správne vybrať kliešťa, aby ste minimalizovali riziko infekcie. Tu je niekoľko rád a postupov, ktoré by ste mali zvážiť, ak sa ocitnete v kontakte s kliešťom.

Ako sa vyhnúť kliešťom?

Oblečenie a obuv: Pri pohybe v prírode je vhodné nosiť oblečenie, ktoré chráni kožu. Odporúča sa nosiť dlhé nohavice a dlhé rukávy, ktoré pokrývajú pokožku. Doporučuje sa aj nosiť svetlé oblečenie, pretože kliešte je takto jednoduchšie vidieť a odstrániť. Okrem toho by ste mali mať pevnú obuv a ponožky, ktoré chránia nohy pred kliešťami.

Repelenty: Na ošetrenie odevu a exponovaných častí tela môžeme použiť repelenty na báze DEET. Tieto prípravky odpudzujú kliešte a iné parazity, a tým znižujú riziko napadnutia. Pred použitím repelentu je však dôležité starostlivo si prečítať návod a dodržiavať odporúčané dávkovanie.

Vyhnite sa vysokým trávam: Kliešte číhajú najmä v tráve a nízkej vegetácii, kde môžu ľahko skočiť alebo sa prichytiť na oblečenie. Pri prechádzke sa snažte zostať na chodníkoch a vyhnúť sa miestam, kde je vysoká tráva.

1. Použite pinzetu

Pri vyberaní kliešťa sa uistite, že máte k dispozícii pinzetu alebo špeciálne kliešte určené na tento účel. Môžete ich zakúpiť v lekárni alebo u veterinára. Snažte sa vyhnúť použitiu obyčajnej pinzety, pretože táto metóda môže spôsobiť stlačenie kliešťa a uvoľnenie infekcie.

2. Držte pinzetu, čo najbližšie ku pokožke

Položte pinzetu alebo kliešte, čo najbližšie ku pokožke a jemne stlačte. Buďte opatrní, aby ste nedržali príliš pevne, aby ste predišli zlomeniu, roztrhnutiu kliešťa. Snažte sa zachytiť kliešťa, čo najbližšie pri koži, priamo nad miestom, kde je pripojený.

3. Pomaly a opatrne vytiahnite

Pomaly a opatrne vytiahnite kliešťa rovnomerne smerom von až do úplného odstránenia (neotáčajte). Nehýbte, ani nerozdrvte telo kliešťa, pretože to môže zvýšiť riziko infekcie.

4. Odstráňte kliešťa správne

Po úspešnom odstránení kliešťa ho vložte do nádoby s alkoholom, alebo do uzavretej nádoby. Kliešťa môžete tiež zabiť nárazom alebo preliať ho vriacou vodou. Dôležité je zabezpečiť, aby kliešť nebol schopný prežiť a opäť sa pripojiť k ľudskému alebo zvieraciemu hostiteľovi.

5. Dezinfikujte miesto

Po odstránení kliešťa dôkladne dezinfikujte miesto s mydlom a vodou, alebo antiseptickým prostriedkom. Tým sa minimalizuje riziko infekcie z prípadných baktérií, ktoré by mohli byť na pokožke.

6. Sledujte príznaky

Po odstránení kliešťa si sledujte miesto jeho pripojenia. Ak sa vyskytnú príznaky ako začervenanie, opuch, svrbenie po vybratí, vyrážky alebo zmena farby pokožky, vyhľadajte lekára. Tieto príznaky môžu naznačovať infekciu.

Je dôležité mať na pamäti, že čím skôr sa kliešť odstráni, tým nižšie je riziko infekcie. Preto by ste mali pravidelne kontrolovať svoje telo a telo svojich domácich zvierat po pobyte v lesoch, tráve alebo iných prostrediach, kde sa kliešte vyskytujú častejšie.

Ak nie ste istí, ako správne odstrániť kliešťa, neváhajte vyhľadať radu od svojho lekára, veterinára alebo iných odborníkov. Dbajte na bezpečnosť a minimalizujte riziko infekcie pri správnom odstraňovaní kliešťa.


Lokalita Slovensko